خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زنان  >  با انگیزه ناموسی؛ قتل یک زن توسط همسر در گنبدکاووس

با انگیزه ناموسی؛ قتل یک زن توسط همسر در گنبدکاووس

خبرگزاری هرانا – آنیتا خردمند شهروند ساکن گنبدکاووس توسط همسرش و با مشارکت سه تن دیگر با انگیزه ناموسی به قتل رسید. پیکر وی روز پنجشنبه ۶ مردادماه در نزدیکی آزادشهر کشف شده و متهمان این واقعه هم اکنون در بازداشت بسر میبرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۱، پیکر آنیتا خردمند شهروند ساکن گنبدکاووس در نزدیکی آزادشهر کشف شد.

منابع محلی عنوان کردند که قتل خانم خردمند با انگیزه ناموسی توسط همسر و با مشارکت سه تن دیگر صورت گرفته است. متهمان هم اکنون در بازداشت بسر میبرند.

همچنین منابع محلی با اشاره به اینکه آنیتا خردمند حدود یک‌ماه قبل به قصد طلاق از همسرش با خانه پدرش رفته بود، گفتند: “وی شب فاجعه قصد داشت به همراه اعضای خانواده خود به مراسم عروسی برود. آن شب آنیتا گفت که فرزندش را به همسرش می‌سپارد و به مراسم می آید اما همان شب توسط همسرش با مشارکت سه تن دیگر پیکر به قتل رسید.”

آنیتا خردمند ۲۶ ساله و  مادر یک کودک پنج ساله بود.

جنایت‌های ناموسی یا قتل ناموسی به ارتکاب خشونت و اغلب قتل زنان یک خانواده به دست مردان خویشاوند خود گفته می‌شود.

این زنان به علت «ننگین کردن شرافت خانواده خود» مجازات می‌شوند. این ننگ موارد گوناگونی را شامل می‌شود از جمله خودداری از ازدواج اجباری، بازمانده یک تجاوز جنسی بودن، طلاق گرفتن (حتی از یک شوهر ناشایست)، رابطه با جنس مخالف، یا رابطه خارج از ازدواج. برای اینکه فردی قربانی جنایت‌های ناموسی شود، فقط اینکه گمان برده شود او آبروی خانواده را بر باد داده است کافی‌ست.

در قوانین ایران مواردی در نظر گرفته شده تا افرادی که مرتکب “قتل‌های ناموسی” می‌شوند را از مجازات‌های سنگین معاف کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید