خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  مراد طاهباز با پابند الکترونیکی از زندان اوین به مرخصی اعزام شد

مراد طاهباز با پابند الکترونیکی از زندان اوین به مرخصی اعزام شد

خبرگزاری هرانا – مراد طاهباز زندانی دو تابعیتی و یکی از متهمان پرونده فعالان محیط زیست، تحت نظارت پابند الکترونیکی و با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مراد طاهباز از زندان اوین به مرخصی اعزام شد.

در این گزارش به نقل از حجت کرمانی، وکیل مدافع این زندانی آمده است که اعزام به مرخصی آقای طاهباز تحت نظارت پابند الکترونیکی و همچنین با تودیع قرار وثیقه صورت گرفته است.

در تاریخ ۱۵ فروردین ماه امسال، هرانا طی گزارشی به آخرین وضعیت این زندانی دو تابعیتی در زندان اوین پرداخته بود.

خانواده مراد طاهباز پیشتر در اوایل فروردین ماه امسال، از اعتصاب غذای این زندانی همزمان با انتقال وی از زندان اوین به مکانی نامعلوم خبر داده بودند. آنان گفته بودند که قرار بود این شهروند به همراه نازنین زاغری رتکلیف و انوشه آشوری آزاد شود، امری که تاکنون محقق نشده است. از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفته بود که مراد طاهباز به هتلی در تهران منتقل شده است. آقای طاهباز روز دوشنبه ۸ فروردین ماه به اعتصاب غذای خود پایان داد.

پیشتر لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا با انتشار مطلبی از اعزام آقای طاهباز در روز چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۰، به مرخصی خبر داده و گفته بود: “به تلاش های خود جهت خروج آقای طاهباز از ایران ادامه خواهند داد.” مراد طاهباز دو روز بعد توسط نیروهای امنیتی به زندان اوین بازگردانده شد.

آقای طاهباز که از زمستان سال ۹۶ در زندان اوین بسر می‌برد، پیشتر توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به همراه ۷ متهم دیگر پرونده موسوم به فعالان محیط زیست محاکمه شد. بر اساس حکم صادره، نیلوفر بیانی و مراد طاهباز هرکدام به ۱۰ تحمل سال حبس تعزیری، طاهر قدیریان و هومن جوکار هرکدام به تحمل ۸ سال حبس تعزیری، امیرحسین خالقی، سام رجبی و سپیده کاشانی هر کدام به تحمل ۶ سال حبس تعزیری و عبدالرضا کوهپایه نیز به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

مورخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه از صدور رای قطعی توسط دادگاه تجدید نظر برای ۸ متهم پرونده فعالان محیط زیست خبر داد. اسماعیلی در خصوص اتهامات مطروحه و احکام قطعی این شهروندان گفت: “مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به اتهام همکاری با آمریکا به ۱۰ سال حبس و رد وجوه دریافتی از دولت امریکا محکوم شده‌اند”. وی افزود: “هومن جوکار و طاهر قدیریان به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۸ سال حبس و سام رجبی و سپیده کاشان دوست (کاشانی) به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۶ سال حبس محکوم شده‌اند”. سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: “امیرحسین خالقی حمیدی به اتهام جاسوسی به ۶ سال حبس و عبدالرضا کوهپایه به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل ۴ سال حبس محکوم شدند.”

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۹۸، خبرگزاری هرانا برای نخستین بار در گزارشی از آزار جنسی، شکنجه و تهدید برخی متهمین این پرونده از جمله نیلوفر بیانی جهت اخذ اعتراف اجباری پرده برداشته بود. در این گزارش هرانا گفته بود که نیلوفر بیانی، جهت اخذ اعترافات اجباری علیه خود و سایر متهمان پرونده تحت فشار قرار گرفته است. او برای بیان این اعترافات مورد آزار و اذیت از جمله آزار جنسی قرار گرفته است. وی بعدها با نوشتن نامه‌ای از “شدیدترین شکنجه های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی” برای اخذ اعتراف خبر داد.

مراد طاهباز، فعال محیط زیستی ایرانی-آمریکایی و دارای تابعیت بریتانیا است. وی به دلیل ابتلا به سرطان پانکراس و سرطان روده، پیش از بازداشت تحت درمان بوده است. آقای طاهباز پیشتر عضو هیأت مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان بود. او در سال ۱۳۹۲ با موافقت معصومه ابتکار، رئیس وقت سازمان محیط زیست به عنوان یکی از شرکای پروژه حفاظت از یوز معرفی شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید