خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از دو شهروند اروپایی در زندان اوین؛ احراز هویت شهروند هلندی

گزارشی از دو شهروند اروپایی در زندان اوین؛ احراز هویت شهروند هلندی

خبرگزاری هرانا – هویت یک شهروند اروپایی دیگر که دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری میکند، احراز شد. که‌س لنون بورخ، شهروند هلندی پیشتر توسط دادگاه به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. همچنین ماچی‌ اِی والچاک، شهروند و استاد دانشگاه لهستانی دوران محکومیت ۳ ساله خود را در کنار این شهروند هلندی در زندان اوین سپری میکند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هویت یک شهروند اروپایی دیگر که دوران محکومیت خود را در بند ۸ زندان اوین سپری میکند، احراز شد.

که‌س لنون بورخ، شهروند هلندی پیشتر توسط دادگاه از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. هرانا کماکان جزییات بیشتر از پرونده این شهروند اروپایی را در دست بررسی دارد.

همچنین ماچی‌ اِی والچاک، شهروند و استاد دانشگاه لهستانی که پیشتر به اتهام ارتباط با دول متخاصم بازداشت و به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده، در کنار این شهروند هلندی دوران محکومیتش را سپری میکند.

هفته گذشته سخنگوی وزارت خارجه لهستان، بازداشت یک شهروند این کشور در ایران را تایید کرده بود. پیش از آن نیز ‏صدا و سیما طی گزارشی از بازداشت “ماچی‌اِی والچاک، استاد دانشگاه لهستانی در کرمان” خبر داده و مدعی شده بود که “وی به همراه سه نفر از همکارانش” همزمان با انجام “آزمایش موشکی سپاه اقدام به نمونه برداری از خاک منطقه کرده است.” این درحالیست که سخنگوی وزارت خارجه لهستان معتقد است که “تنها یک شهروند لهستان در ایران گرفتار شده است”.

همزمان سخنگوی دانشگاه «نیکلاس کوپرنیک» در شهر تورون لهستان نیز گفت آقای «والچاک همراه دو نفر‌ از همکارانش در سپتامبر ۲۰۲۱ در ایران دستگیر شدند. دو استاد دانشگاه همراه او آزاد شده‌اند اما آقای والچاک به سه سال زندان محکوم شده.»

خبرگزاری فارس وابسته به نهادهای امنیتی، با انتشار ویدئویی از بازداشت چند دیپلمات خارجی از جمله “معاون سفیر انگلیس” به اتهام “جاسوسی” که مصداق آن را “نمونه برداری از خاک منطقه ممنوعه در کویر مرکزی ایران” عنوان کرده است، توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه خبر داد. ادعایی که بعدها توسط وزارت خارجه بریتانیا تکذیب شد.

طی هفته های اخیر، پس از انتشار اخباری در خصوص بازداشت الیویه وندکاستیل، شهروند بلژیک در ایران، وزیر دادگستری بلژیک ضمن تایید این خبر اتهام مطروحه علیه او را “جاسوسی” عنوان کرد. پیشتر نیز سسیل کولر، عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ سندیکای نیروی کار فرانسه و همسرش ژاک پاریس شهروندان تبعه فرانسه در ایران بازداشت و به اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور متهم شدند.

حکومت ایران متهم است همچنان از بازداشت اتباع دوگانه و خارجی به عنوان ابزار چانه‌زنی سیاسی استفاده می‌کند و علیرغم کمبود شواهد نگران‌کننده، اغلب افراد را در ارتباط با جاسوسی متهم می‌کند و به نگرانی‌های امنیت ملی اشاره می‌کند.

هرانا به تازگی گزارشی از ۱۸ سال برخورد امنیتی با شهروندان دوتابعیتی و خارجی منتشر کرده است که میتوانید در این لینک مطالعه نمایید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید