خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  محدودیت دسترسی به اینترنت؛ فعال سازی “قفل کودک” برای کاربران گوگل و بینگ در کشور

محدودیت دسترسی به اینترنت؛ فعال سازی “قفل کودک” برای کاربران گوگل و بینگ در کشور

خبرگزاری هرانا – رسانه های رسمی در کشور از ایجاد اختلال در تنظیمات گوگل و بینگ دو موتور جستجوی پرکاربرد خبر دادند. بر اساس این گزارشات، از صبح امروز تنظیمات این دو موتور جستجو برای کاربران برخی اپراتور‌ها در حالت کاربر “کودک” قرار گرفت. در این حالت که برای کودکان طراحی شده است کاربران با محدودیت دسترسی به اینترنت مواجه هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از انتخاب، در ساعات اولیه صبح امروز تنظیمات جستجوی گوگل و بینگ دو موتور جستجوی پرکاربرد جهانی، برای کاربران برخی اپراتور‌ها از جمله همراه اول و ایرانسل در حالت کاربر “کودک” قرار گرفت.

در این گزارش آمده است، بر اساس پیگیری از اپراتورها به نظر می‌رسد تغییراتی که در جستجو رخ داده از سمت این شرکت‌ها نبوده و از لایه‌های بالاتری صورت گرفته است. کارشناسان اینترنت نیز بر این باورند که در حال حاضر این اتفاق که از داخل کشور رخ می‌دهد حالتی دارد که گویی تمامی کاربران اینترنت کشور «کودک» هستند.

میلاد نوری، فعال حوزه IT با انتشار توییتی از محدودیت جستجو در گوگل روی اپراتورهای موبایل خبر داد. به نظر می‌رسد اعمال این محدودیت‌ها تا به این لحظه در برخی اپراتورها کم و زیاد می‌شود اما کماکان ادامه دارد.

موتورهای جستجو برای جلوگیری از دسترسی کاربران به محتوای نامناسب، قابلیتی به نام جستجوی ایمن یا Safe Search دارند. فعالسازی این امکان روی شبکه توسط گوگل ارائه شده و مشترکین شبکه‌ نمی‌توانند آن را غیرفعال کنند.

«حسین درواری» کارشناس شبکه و امنیت تایید می‌کند که کنترل این اقدامات احتمالا از لایه‌های بالاتری از شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت رخ داده. او می‌گوید برخلاف تصور عده‌ای از کاربران که این اقدام را با هماهنگی گوگل متصور شده‌اند، اتفاقی که در حال رخ دادن است از داخل ایران بوده و به نوعی یک DNS Hijacking رخ داده است: «الان به جای اینکه شما یک IP مثل ۱۰.۱۰.۳۴.۳۵ دریافت کنید، یک IP از سیستم دستکاری شده دریافت می‌کنید که توسط گوگل و بینگ برای مدارس و کودکان در نظر گرفته شده است.»

او می‌گوید: “مطمئن است که این کار درون خود کشور انجام می‌شود. تفاوت در زمان پاسخ دهی وجود دارد و همچنین موقعیت و مسیر دریافت پاسخ می‌تواند گویای تغییرات عمدی درون شبکه باشد. این حجم از اختلاف مدت زمان دریافت اطلاعات معنادار است. این درخواست‌ها در شبکه‌های مختلف و استان‌های مختلف نتیجه‌ای مشابه دریافت می‌شود. موضوعی که در حال حاضر رخ داده از نظر امنیتی برای کاربران مشکلی ایجاد نمی‌کند اما مشکل اینست که کاربران اختیار تغییر حالت Safesearch را در موتورهای جستجو از دست داده‌اند و به عبارتی کل کشور به عنوان کودک در اینترنت در نظر گرفته شده‌اند.”

درواری تاکید دارد مشکل بعدی که می‌تواند ایجاد شود این است که ترافیک زیادی به سمت یک IP خاص صورت بگیرد و به خاطر این محدودیت‌های زیاد، کیفیت سرویس اینترنت باز هم به طور محسوسی کاهش پیدا کند.

گفتنی است پیگیری‌های دیجیاتو از وزارت ارتباطات برای کسب اطلاعات بیشتر تا این لحظه بی‌نتیجه باقی مانده است. این در حالی است که وزیر ارتباطات چندی پیش با حضور در برنامه تلویزیونی «جهان‌آرا» به قابلیت SafeSearch گوگل اشاره کرده و از لزوم ارائه اینترنت امن برای کودک و نوجوان سخن گفته بود. موضوعی که به گفته این وزارتخانه تا ۲ هفته دیگر عملی خواهد شد و کودکان و نوجوانان هنگام استفاده از اینترنت تنها به وبسایت‌هایی که در لیست سفید وزارت ارشاد هستند دسترسی خواهند داشت.

لازم به ذکر است طی چند ماه اخیر کاربران فضای مجازی بارها از مشکلات استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی گلایه کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید