خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست  >  در دو هفته‌ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط‌ زیستی در ایران

در دو هفته‌ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط‌ زیستی در ایران

خبرگزاری هرانا – حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت دچار صدماتی شده است. گزارش پیش رو حاصل ثبت ۵۷ واقعه محیط زیستی ایران است که در روزهای اخیر منتشر و به هدف آگاهی سازی گردآوری شده است. در دو هفته ای که گذشت، دستکم ۴۲ صیاد و شکارچی غیرمجاز ۲ قاچاقچی چوب بازداشت و به مراجع قضائی معرفی شدند. علاوه بر این، یک قلاده یک قلاده خرس قهوه‌ای در شهرستان هوراند بر اثر برخورد با خودرو جان باخت. وقوع دستکم ۶ فقره آتش سوزی در شماری از استان های کشور موجب از بین رفتن دستکم ۲۰ هکتار از منابع طبیعی کشور شد. طی دو هفته ای که سپری شد، شاخص کیفی هوا دستکم در ۲۱ شهر ناسالم برای گروه های حساس و یا خطرناک و ناسالم برای تمام گروه‌ها اعلام شد. همچنین مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از تنش آبی در ۲۷۲ شهر ایران خبر داد و به گفته فرماندار بهبهان‌ احداث سد مارون ۲ عملا چیزی جز نابودی زیست بوم رود مارون را به دنبال ندارد. همزمان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد عدم تخصیص اعتبار برای مقابله با آفت درختان بلوط در این استان انتقاد کرد و رئیس ذخیره گاه زیست کره میانکاله گفت که محیط بانی این منطقه فقط دو دستگاه تراکتور برای اطفای حریق دارد. طی روزهای اخیر فرمانده انتظامی شهرستان خمینی‌شهر از کشف یک قلاده شیر ماده آفریقایی و تعداد ۶۴ قطعه پرنده کمیاب از باغی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آسیب رسانی به جنبه های مختلف محیط زیست در ایران کماکان ادامه دارد. از سویی شهروندانی وجود دارند که به دلیل عدم آموزش یا نیازهای مالی دست به تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست می زنند و از سوی دیگر نهادهای متولی در تلاش هستند تا از حجم این آسیب ها بکاهند، هر چند این تلاش ها قابل تقدیر است اما به نظر نمی آید میزان آن با شرایط محیط زیستی ایران تطبیق داشته باشد.

بازداشت و محکومیت متخلفان محیط زیستی

یکی از موضوعات مورد بحث محیط زیست مسئله حمایت از منابع طبیعی بوده و از سوی دیگر، حفاظت از جنگل‌ها،حیات وحش و جلوگیری از قاچاق چوب، شکار و صید بی رویه به عنوان بخشی از مقوله حفاظت از منابع طبیعی، و در نهایت حفظ محیط زیست تلقی می‌شود. بسیاری از حیوانات، به دلیل شکار غیرقانونی در معرض خطر قرار دارند.

طی دو هفته‌ای که گذشت، با تلاش محیط بانان و جنگل بانان، دستکم ۴۱ شکارچی و صیاد متخلف که حاصل جمع آوری ۱۱ گزارش منابع رسمی است، در استان های اصفهان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، مازندران، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و خوزستان بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند.

در گزارشی دیگر فرمانده انتظامی شهرستان خمینی‌شهر از کشف یک قلاده شیر ماده آفریقایی و تعداد ۶۴ قطعه پرنده کمیاب از باغی در این شهرستان خبر داد و گفت: صاحب این باغ بازداشت شده است.

همچنین در این هفته، بیش از ۱۶ تن چوب قاچاق که حاصل جمع آوری ۲ گزارش منابع رسمی است، در استان های سمنان و قم کشف و ضبط شده و دستکم ۲ متخلف در این خصوص بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند.

به علاوه فرمانده هنگ مرزی اترک و مرزبان درجه یک گلستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون هفت شکارچی غیرمجاز در حین صید پرندگان شکاری و حفاظت شده توسط ماموران این یگان نظامی در محدوده مناطق استحفاظی دستگیر شدند.

حق تنفس و هوای پاک

بر اساس گزارش‌ها، سالانه تعداد پر شماری از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این مشکل علتی جز سو مدیریت و عدم توجه به کنوانسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی در این زمینه ندارد.

طی هفته ای که گذشت شاخص کیفی هوا در شهرهای اصفهان ۱۴۲، تهران ۱۴۰، کرج ۱۵۹، اراک ۱۵۵، ساوه ۱۵۱، مشهد ۱۳۹، شیراز ۱۲۵، تبریز ۱۳۹، بجنورد ۱۹۰، قم ۱۵۲، اندیمشک ۱۴۳، شوش ۱۴۰، گتوند ۱۰۴، شوشتر ۱۲۵، اهواز ۱۱۵، شادگان ۱۱۸، رامشیر ۱۱۴، بندرامام ۱۰۷، ماهشهر ۱۱۶، هندیجان ۱۱۴ و بهبهان ۱۱۱ ناسالم برای گروه های حساس و یا ناسالم برای تمام گروه‌ها اعلام شد.

تهران از ابتدای سال فقط دو روز هوای پاک داشته و بیشتر روزهای تهران آلوده و قابل قبول بوده است.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که جزئیات آن در پی می آید:

از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حد مجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده‌ است.

به طور کلی جنگل‌ها در نتیجه عمل کربن گیری مرتباً گاز کربنیک هوا را که در اثر تنفس موجودات زنده و فعل و انفعالات شیمیایی و آلودگی های محیط زیست وارد هوا می‌شود جذب کرده و گاز اکسیژن را پس می‌دهد. از این رو باید مورد توجه ویژه ای قرار گیرند.

در هفته ای که گذشت، بیش از ۵۲ هکتار از جنگل ها، تالاب ها و دیگر پوشش‌های گیاهی در استان های کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، خراسان رضوی، گیلان و لرستان طعمه حریق شد.

همچنین معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: آتش‌سوزی یکی از عوامل اصلی تخریب زیستگاه در حوزه رویشی زاگرس است.

همزمان رئیس ذخیره گاه زیست کره میانکاله با تاکید بر این که هیچ گونه امکانات استانداردی برای مقابله با آتش سوزی در اختیار محیط بانی این منطقه نیست، عنوان کرد: صرف نظر از یک مرتبه که اداره کل مدیریت بحران مازندران برای اطفای حریق در منطقه ما بالگرد اعزام کرد، میانکاله به عنوان یک ذخیره گاه زیست کره ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو فقط دو دستگاه تراکتور برای اطفای حریق دارد.

فقدان مدیریت بارش های حداقلی

خشک‌سالی می‌تواند باعث عدم توازن در میزان آب و در نتیجه آن کمبود آب، نابودی گیاهان، کاهش عمق آب‌های سطحی و خاک مرطوب شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تبخیر سطحی و تبخیر آب از گیاهان از حد معمول در مدت معین بیشتر شود. عدم مدیریت صحیح منابع آبی در کشور، اثرات جبران ناپذیر این مهم را عمیقتر میکند.

سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تعداد استان‌های بیابانی ما از ۱۴ مورد در به حدود ۲۱ استان افزایش یافته است و مناطق بحرانی برای ریزگردها ۶ میلیون هکتار بوده و اکنون به نزدیک ۱۴ میلیون هکتار رسیده است.

همچنین سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور: ایران جزو کشورهایی است که به دلیل تغییرات اقلیمی و خشکسالی در سال ۲۰۲۵ با بحران شدید آب مواجه می‌شود و در سال ۲۰۴۰ به نهایت حد بحران شدید آب می‌رسد.

در این زمینه مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: بیش از ۶ منطقه از ۳۰۹ منطقه حفاظت شده در کشور در معرض کمبود جدی علوفه هستند و این یعنی زنگ خطر برای گونه‌های جانوری این مناطق است.

همزمان اتابک جعفری، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از تنش آبی در ۲۷۲ شهر ایران خبر داد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: روستا‌های دارای مشکل آب را تقسیم‌بندی کرده‌ایم که ۸۶ روستا دارای تنش دائم آبی است.

بر اساس گزارشات منتشر شده بیش از ۲۵۰ شهر و روستای استان کهگیلویه و بویراحمد، ۸۶ روستا در استان زنجان و ۹۷۵ روستا در استان اصفهان با تنش آبی روبه‌رو هستند. 

همچنین ماهیان رودخانه‌ قلعه سنگی خرم آباد به دلیل کاهش بارندگی‌های اخیر درحال تلف شدن هستند.

فرماندار بهبهان‌ گفت: حوزه سد مارون وضعیت بحرانی دارد و احداث سد مارون ۲ عملا چیزی جز نابودی زیست بوم رود مارون را به دنبال ندارد.

دیگر اخبار محیط زیستی

طی این مدت یک قلاده خرس قهوه‌ای که احتمالا بر اثر برخورد با خودرو در جاده هوراند زخمی شده بود، پس از تلاش برای مداوای آن تلف شد.

بر اساس گزارشی دیگر فعال شدن کانون گرد و غبار تالاب گاوخونی در شرق اصفهان بحرانی است که کارشناسان نسبت به آن هشدار داده اند، اتفاقی که به گفته آنها با پرداخت نشدن حقابه این تالاب روز به روز به آن نزدیک‌تر می‌شویم و در این صورت شهرها و استان‌های همجوار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

همچنین سعید جاویدبخت مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: منابع طبیعی برای مقابله با آفت درختان بلوط به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد اما تاکنون یک ریال برای مبارزه با آفتی که سرمایه کهگیلویه و بویراحمد را بر باد داده اختصاص داده نشده است.

از دیگر اخبار محیط زیستی میتوان به صدور ۴۶ اخطاریه زیست محیطی در شهرستان ملارد اشاده کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید