خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اعدام  >  احراز هویت دو تن دیگر از اعدام شدگان زندان رجایی شهر کرج

احراز هویت دو تن دیگر از اعدام شدگان زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – هویت دو تن دیگر از زندانیانی که روز چهارشنبه ۸ تیرماه در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند، احراز شد. این زندانیان پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند. روز گذشته هرانا از اجرای حکم اعدام ۱۰ زندانی در زندان رجایی شهر کرج خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با گذشت زمان، هویت دو زندانی دیگر که سحرگاه روز چهارشنبه  ۸ تیر ۱۴۰۱، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند، محرز شد.

هویت این زندانیان مصطفی ضیای فر و همچنین (نام کوچک نامشخص) خان بدل توسط هرانا احراز شده است. آنها پیشتر از بابت اتهام قتل توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند.

روز چهارشنبه ۸ تیرماه، هرانا طی گزارشی از اجرای حکم اعدام ۱۰ زندانی در زندان رجایی شهر کرج خبر داده بود. ایمان صفری راد و  مهدی خالگلدی، از دیگر زندانیان اعدام شده روز گذشته در زندان رجایی شهر کرج بودند که هرانا هویت آنها را احراز کرده بود.

ایمان صفوی راد پیشتر از بابت اتهام “لواط به عنف” و مهدی خالگلدی از بابت اتهام “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شده بودند. همچنین ۶ زندانی اعدام شده دیگر نیز همگی از بابت اتهام قتل توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند.

هرانا اخیرا در گزارشی با عنوان “موج اعدام در ایران؛ نگاهی به آمارها از افزایش اعدام زندانیان در خرداد ماه ۱۴۰۱” به مقایسه تطبیقی اجرای احکام اعدام در ایران در خردادماه سال جاری در مقابل آمارهای اجرای حکم اعدام در اردیبهشت و نیز مدت مشابه در سال قبل پرداخت.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید