خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  انتقال امیرحسین مرادی و علی یونسی به بند عمومی زندان اوین

انتقال امیرحسین مرادی و علی یونسی به بند عمومی زندان اوین

خبرگزاری هرانا – امیرحسین مرادی و علی یونسی دانشجویان بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف، روز شنبه ۴ تیر، پس از گذشت بیش از ۲ سال از زمان بازداشت، از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی این زندان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امیرحسین مرادی و علی یونسی دانشجویان بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف، پس از گذشت ۸۰۸ روز از زمان بازداشت، به بند عمومی زندان اوین منتقل شدند.

مصطفی نیلی، وکیل مدافع این افراد، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود اظهار داشت: «علی یونسی و امیرحسین مرادی، دیشب از بند ۲۰۹ به بندهای عادی زندان اوین منتقل شدند. این دو جوان بیش از ۲۶ ماه در بند امنیتی و شرایط سخت آن حبس بودند. ضابط پرونده از ابتدا درخواست کرده بود که تا زمان صدور رای قطعی نباید ایشان از بند ۲۰۹ خارج شوند و در عمل نیز این امر اتفاق افتاد.»

این وکیل دادگستری در اواسط خردادماه امسال، از تائید حکم آقایان یونسی و مرادی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران خبر داده بود.

او بعلاوه در خصوص اتهامات انتسابی و احکام صادره علیه این افراد در مرحله بدوی و همچنین میزان محکومیت قابل اجرا پس از قطعی شدن حکم، گفته بود: این دو دانشجوی نخبه دانشگاه شریف در دادگاه بدوی به اتهام تخریب به ۱۰ سال، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی ۵ سال و تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس محکوم شده بودند که دادگاه تجدید نظر، عینا این حکم را تائید کرده و بر این اساس؛ حکم اشد، یعنی ۱۰ سال حبس قابل اجرا خواهد بود.”

نیلی همچنین با توجه به ایرادات وارده بر حکم صادره گفته بود که “یکی از مهم‎ترین بحث‌ها، ایراد شکلی درباره تغییر عنوان اتهامی است که قواعد شکلی قانون آئین دادرسی کیفری در دادگاه بدوی رعایت نشده بود. با این حال، دادگاه تجدیدنظر به این موضوع نیز توجه نکرد.”

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در تاریخ ۲۲ فروردین ۹۹ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. گفته می‌شود بازداشت این دانشجویان، توسط ماموران لباس شخصی، بدون ارائه حکم قضایی و همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۹۹ این دانشجویان را به همکاری با یکی از گروههای اپوزیسیون (مجاهدین خلق) متهم کرد.

چندی بعد آیدا یونسی، خواهر علی یونسی با انتشار ویدئویی در فضای مجازی این اتهامات را تکذیب کرده و دلیل مطرح شدن آن را سابقه زندان پدر و مادر خود در دهه شصت عنوان کرد.

لازم به یادآوری است امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶ و علی یونسی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶ است. همچنین، علی یونسی با کسب مدال طلا در دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک که در چین برگزار شد به مقام نخست دست یافت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید