خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر توسط نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود و بانه

زخمی شدن دو کولبر توسط نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود و بانه

خبرگزاری هرانا – در روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته، دو کولبر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود و بانه، زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز جمعه ۳ تیر ماه ۱۴۰۱، یک کولبر بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود از توابع استان کرمانشاه، زخمی شد.

بر اساس این گزارش هویت وی “سیروان احمدی، ٢٨ ساله و اهل بخش شاهو از توابع شهرستان روانسر” عنوان شده است.

این کولبر جهت مداوا پزشکی به بیمارستان قدس پاوه منتقل شده است.

همچنین روز پنجشنبه ۲ تیر ماه ۱۴۰۱، یک کولبر دیگر با هویت “کیوان امانی و اهل روستای حاجی ممدان از توابع بخش سرشیو سقز” بر اثر شلیک نیروهای نظامی در مناطق مرزی “سرتزین” بانه از توابع استان کردستان، زخمی شد. این کولبر از ناحیه چشم و کتف زخمی و جهت مداوا پزشکی به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی منتقل شده است.

در این گزارش آمده است، نیروهای نظامی بدون اخطار قبلی و از فاصله نزدیک این دو کولبر را هدف شلیک مستقیم قرار داده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۱ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۳ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۸۱ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۱۶ کولبر زخمی شدند و ۱۲ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید