خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نیما صفار برگزار شد

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نیما صفار برگزار شد

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نیما صفار، شاعر، نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان، امروز چهارشنبه ۱ تیر در دادگاه انقلاب این شهر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱ تیرماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات نیما صفار، شاعر، نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان برگزار شد.

در جریان این جلسه که توسط دادگاه انقلاب گرگان و با حضور رمضان حاجی مشهدی، وکیل مدافع آقای صفار برگزار شده، وی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به دفاع از خود پرداخته است.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «آقای صفار صرفا به دلیل انشار چند استوری از فعالین مدنی و کارگری در فضای مجازی به “تبلیغ علیه نظام” متهم شده است.»

به گفته یک منبع مطلع: «بخش دوم پرونده به دادگاه کیفری گرگان ارجاع شده است و آقای صفار از بابت اتهاماتی همچون نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، در این مرجع قضایی به دفاع از خود خواهد پرداخت».

 جلسه بازپرسی این شهروند در تاریخ ۶ آبان ۱۴۰۰ در دادسرای عمومی و انقلاب گرگان برگزار شد. در جریان این جلسه، اتهام توهین به مقدسات به این فعال مدنی تفهیم شد و در پایان، وی با تودیع قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. آقای صفار سپس از اتهام توهین به مقدسات تبرئه شده بود.

نیما صفار پیشتر نیز سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. وی در شهریورماه سال ۹۶ نیز به تحمل ۸۰ روز حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در بهمن ماه سال ۹۶ جهت تحمل دوران محکومیت روانه زندان گرگان شد و در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۹۷ با پایان دوران محکومیت از این زندان آزاد شد.

آقای صفار همچنین در اسفندماه ۹۷ بدون داشتن وکیل توسط شعبه یک دادگاه انقلاب گرگان به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، این حکم در تاریخ ۶ مردادماه ۹۸ توسط شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان گلستان عینا تایید و به وی ابلاغ شد. بر اساس دادنامه صادره در دادگاه بدوی، اتهام مطروحه علیه وی “فعالیت تبلیغی علیه نظام” عنوان شده بود، مصادیق مورد استناد دادگاه مطالب نوشته شده در صفحات شخصی او و شرکت در بازی مافیا که «به گفته قاضی یک بازی امنیتی است»، ذکر شده بود. این نویسنده نهایتا فروردین‌ماه ۹۹ از صدور حکم آزادی زودهنگام خود مطلع شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید