خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  علیرغم وضعیت نامناسب جسمی؛ محرومیت محمدعلی منصوری از درمان و مرخصی استعلاجی

علیرغم وضعیت نامناسب جسمی؛ محرومیت محمدعلی منصوری از درمان و مرخصی استعلاجی

خبرگزاری هرانا – محمدعلی (پیروز) منصوری، زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج علیرغم نیاز جدی به اقدامات درمانی؛ در پانزدهمین سال حبس از رسیدگی پزشکی و مرخصی استعلاجی محروم مانده است. ایران منصوری، فرزند او اخیرا با نوشتن نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، در خصوص وضعیت سلامت پدرش ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمدعلی (پیروز) منصوری، زندانی سیاسی علیرغم نیاز مبرم به رسیدگی مناسب پزشکی، پانزدهمین سال از دوران محکومیت خود را در زندان رجایی شهر کرج سپری میکند.

ایران منصوری، فرزند این زندانی سیاسی اخیرا با نوشتن نامه‌ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، سازمان عفو بین الملل و شورای حقوق بشر سازمان ملل از عدم رسیدگی مناسب پزشکی و مخالفت با اعزام پدرش به مرخصی استعلاجی خبر داده و در خصوص وضعیت سلامت او ابراز نگرانی کرده است.

در بخشی از این نامه اشاره شده است که: «پدرم در شهریور ۱۴۰۰ بر اثر سکته قلبی به طور اورژانس به بیمارستان منتقل شده و بلافصله مورد عمل جراحی قلب قرار گرفت ولی با وجود حساس بودن شرایط قلب و تاکید پزشک (حتی بهداری زندان) به خطرناک بودن حضور ایشان در زندان با وجود اینکه ۱۵ سال را هم در زندان سپری کرده و کمتر از دو ماه به پایان حکم ایشان مانده به خاطر حکم دوم در زندان برای ایشان صادر شده (دو سال بیشتر) اجازه مرخصی درمانی به او داده نمیشود. پزشکان و بهداری زندان هم تاکید بر پیگیری و تحت نظر پزشک بودن را دارند ولی نه با درمان و پیگیری های پزشکی ایشان موافقت میشوند و نه مرخصی درمانی برای بستری شدن و تحت نظر پزشک بودن را اجازه میدهند.»

محمدعلی (پیروز) منصوری در شهریورماه ۱۳۸۶ پس از شرکت در مراسم نوزدهمین سالگرد قتل عام زندانیان سیاسی سال ۶۷ بازداشت شد.

او سپس توسط شعبه‌ ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام “ارتباط و همکاری با سازمان مجاهدین خلق” به ۱۷ سال حبس، تبعید به زندان رجایی شهر کرج و ۱۵۰ هزار تومان جریمه‌ی نقدی محکوم و حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر عینا تأیید شد. پیشتر در مردادماه سال ۹۴ ایران منصوری، دختر این زندانی سیاسی در گفتگو با هرانا از کاهش دو سال از حکم حبس پدر خود در یکی از اعیاد فطر خبر داده بود.

آقای منصوری در اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ به بهانه «فعالیت‌هایی که در داخل زندان داشته»، در پرونده‌ای به اتهام “اجتماع و تبانی علیه نظام” با مصادیقی نظیر “اقدام به اعتصاب غذا و تحریک زندانیان، اعلام حمایت از محمدعلی طاهری، صدور بیانیه در خصوص محکومیت اعدام زندانیان اهل سنت” به ۵ سال حبس تعزیری جدید محکوم شد. وی در آبان‌ماه همان سال طی نامه‌ای سرگشاده این حکم را نتیجه یک پرونده‌سازی دانسته و از جزئیات آن پرده برداشت.

شهریورماه ۱۴۰۰ محمدعلی منصوری در پی سکته قلبی به بیمارستان رجائی کرج منتقل شده و علیرغم وخامت حال با پابند به تخت بسته شده بود. وی در تاریخ ۱۸ شهریورماه برای نخستین بار از زندان به مرخصی اعزام شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید