خبرگزاری هرانا

    خانه  > زنان  >  پدری که دختر ۲۲ ساله خود را به آتش کشیده بود، در دادگاه تبرئه شد

پدری که دختر ۲۲ ساله خود را به آتش کشیده بود، در دادگاه تبرئه شد

خبرگزاری هرانا – پدری که دختر ۲۲ ساله خود به نام فائزه ملکی نیا را به آتش کشیده و به قتل رسانده بود، در دادگاه تبرئه شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دیده بان ایران، فائزه ملکی نیا دختر ۲۲ ساله ای بود که نخستین بار موضوع به آتش کشیده شدن او توسط یک پزشک در رسانه ها بازتاب داده شد و با واکنش های بسیاری مواجه شد. این پزشک گفته بود که فائزه توسط پدرش به آتش کشیده شده است.

زیبا ملکی نیا، خواهر «فائزه ملکی نیا» دختر ۲۲ ساله ای که مهرماه سال گذشته بر اثر سوختگی ۸۵ درصد و جراحات وارده جان خود را از دست داده بود، گفت: حکم دادگاه رسیدگی به پرونده خواهرم صادر شده و پدرم در این ماجرا تبرئه شد.

آبان ماه سال گذشته پدر این دختر جان باخته با هویت «حبیب ملکی نیا» در ارتباط با ماجرای سوختگی دخترش چند روز بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد شده بود.

مهرماه ۱۴۰۰، ایمان نوابی پزشک جراح، با انتشار پستی در صفحه شخصی خود با اعلام خبر جان باختن این شهروند دلیل به آتش کشیده شدن این زن جوان توسط پدرش را “داشتن دوست پسر” عنوان کرده و از آزاد بودن پدر خبر داده بود. به گفته وی، قربانی پس از تحمل درد بسیار که تنها در جراحی اولیه شامل برداشتن تمامی مناطق سوخته و قطع هر دو دست بود، جان خود را از دست داده است.

پست منتشر شده توسط این پزشک به دلایل نامعلومی از دسترس خارج شد و او با انتشار پست دیگری مسئولیت مطالب منتشر شده را پذیرفته و گفت: “پست آخرم از دسترس خارج شد. برای حمایت از مظلومی که فریادرسی نداشت تلاش کردم و خواهم کرد. این دادخواهی از طریق کارشناسان حقوقی ادامه خواهد داشت”.

یک منبع مطلع در خصوص این رخداد پیشتر به هرانا گفته بود: “فائزه ملکی مدتی پیشتر ازدواج کرده و از همسرش جدا شده بود. پس از آن با مرد جوانی آشنا شده و قصد ازدواج با یکدیگر را داشتند اما خانواده پسر با این ازدواج مخالفت کردند. با این وجود عکس‌هایی مبنی بر ادامه رابطه فائزه و پسر جوان به دست پدر فائزه رسید. نهایتا پدر فائزه چند روز قبل اقدام به آتش زدن دخترش با بنزین کرد. فائزه را به بیمارستان کوثر سنندج منتقل کردند اما تلاش‌های تیم پزشکی به دلیل شدت جراحات بی‌فایده بود. پس از فوت فائزه نیز شماری از شهروندان پدرش یعنی “ح.م” که گفته می‌شود مشکل سومصرف مواد مخدر هم دارد در میدان اقبال سنندج مورد ضرب و شتم قرار دادند. نیروی انتظامی تعدادی از این شهروندان را بازداشت و متهم را نیز با خود برد.”

هرانا در تاریخ ۱۱ مهرماه ضمن احراز هویت این شهروند به نام“فائزه ملکی (ملکی‌نیا)، ۲۲ ساله، از اهالی روستای دولت آباد (کورکوره) از توابع شهرستان سنندج” گزارشی تکمیلی در این خصوص منتشر کرده بود.

لازم به ذکر است بر اساس قانون مجازات اسلامی پدری که فرزندش را بکشد در صورت محکومیت در دادگاه به پرداخت دیه و حبس محکوم می‌شود. در برخی موارد پدران، پس از بررسی این موضوع که پدر به دلیل قتل فرزند اعدام نمی‌شود دست به قتل زده‌اند.

از سوی دیگر در قوانین ایران مواردی در نظر گرفته شده تا افرادی که مرتکب “قتل‌های ناموسی” می‌شوند را از مجازات‌های سنگین معاف کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید