خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران شهرداری های شوش و سی سخت

معوقات مزدی کارگران شهرداری های شوش و سی سخت

خبرگزاری هرانا – کارگران شهرداری سی سخت از معوقات مزدی ۱۵ ماهه خود خبر دادند. بعلاوه کارگران شهرداری شوش از عدم پرداخت سه ماه حقوق‌شان انتقاد کردند. همچنین دبیر شورای هماهنگی کار آذربایجان غربی از اخراج ۵۹۰۰ کارگر در این استان، از ابتدای سال ۹۹ تاکنون خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران شهرداری سی سخت از عدم دریافت ۱۵ ماه حقوق خود گلایه مندند.

این کارگران گفتند: در دومین روز از هفته کارگر از بازرسان وزارت کار درخواست داریم با سفر به سی سخت به وضعیت ۱۵ ماه مطالبات معوقه ما رسیدگی کنند.

یکی از کارگران با بیان اینکه باید صدای ما شنیده شود و روز کارگر بهترین زمان برای شنیدن صدای کارگران است، با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان استانی در واکنش به اخباری که در یک الی دوسال گذشته در مورد شرایط سخت زندگی کارگران شهرداری سی سخت در نتیجه‌ عدم دریافت چندین ماه حقوق منتشر شده است، گفت: از بازرسی وزارت کار می‌خواهیم در این ایام که به نام کارگر و بیان مشکلاتش نام‌گذاری شده، با ورود به شهرداری سی سخت به روند پرداخت حقوق کارگران شاغل در آن رسیدگی کند.

وی در تشریح مطالبات خود و همکارانش ادامه داد: ۱۵ماه حقوق (با احتساب فروردین ماه سال جاری) و عیدی سال گذشته را از شهرداری طلبکاریم. شهرداری قبل از سال نو حدود یک میلیون تومان به حساب ۸۰ کارگر به صورت علی‌الحساب پرداخت کرد و علارغم وعده‌های زیادی برای پرداخت چندین ماه حقوق دیگر، هنوز هیچ خبری از پرداخت نیست و عیدی و پاداش هم پرداخت نشده است.

او گفت: شرایط زندگی کارگران زلزله زده شهرداری سی سخت به دلیل‌عدم پرداخت حقوق، عیدی و بیمه اسفبار است و از این بابت جا دارد وزارت کار؛ بازرسان خود را روانه شهرداری سی سخت کند.

این کارگر با بیان اینکه باید مشخص شود تا چه زمانی معوقات مزدی کارگران پرداخت می‌شود، گفت: شهرداری سی سخت تقریبا هرچند ماه یکبار، یک ماه حقوق که آنهم مربوط به حقوق و دستمزد حداقلی سال ۹۹ می‌شود را به صورت علی‌الحساب بدون پرداخت اضافه کاری به حساب کارگران واریز می‌کند؛ این در حالیست که انتظار داریم شهرداری با کنار گذاشتن مطالبات قدیمی (که به یک ماه حقوق اسفند سال ۹۹ و ۱۲ ماه حقوق سال جاری ۱۴۰۰ و همچنین یک ماه حقوق فروردین ۱۴۰۱مربوط می‌شود) مطالبات مزدی کارگران را بر اساس مصوبه مزدی سال ۱۴۰۱ پرداخت کند تا بدین ترتیب وضعیت معیشتی کارگران این مجموعه تا حدودی بهبود پیدا کند.

وی در پایان اظهار داشت: ما کارگران برای تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌هایمان کار می‌کنیم و این هزینه‌ها با دریافت حقوق تامین می‌شود و چنانچه یک ماه حقوق به ما داده نشود، تمام بخش‌های زندگی لنگ می‌زند چه برسد به زمانی که ۱۵ ماه حقوق‌مان به تاخیر بیافتد.

معوقات مزدی کارگران شهرداری شوش

به گزارش اینا، کارگران شهرداری شوش از عدم دریافت ۳ ماه حقوق خود گلایه مندند.

این کارگران که روز گذشته در راستای عدم رسیدگی به مطالباتشان، دست به تجمع اعتراضی زده بودند، تحت مسئولیت چند پیمانکار به صورت قراردادی در بخش‌های عمران، تاسیسات، آتش‌نشانی، خدمات و فضای سبز مشغول کار هستند.

آنها می‌گویند: سه ماه حقوق معوقه را از پیمانکاران طلبکاریم، در حالی که هیچ مسئولی در استان پاسخگو مطالباتمان نیست.

این کارگران با بیان اینکه در تامین هزینه‌های اولیه زندگی درمانده‌ایم، اظهار داشتند: درحالی‌که هر چند ماه یکبار بخشی از مطالباتمان پرداخت می‌شود، نمی‌توانیم معاش خانواده‌هایمان را تامین کنیم و گرانی امان‌مان را بریده است.

این کارگران گفتند: مهمترین عامل تاخیر در پرداخت حقوق آن‌ها، مربوط به نبود منابع درآمدی در شهرداری است، در حال حاضر بودجه ماهانه شهرداری شوش به اندازه‌ای است که پاسخگوی پرداخت حقوق کارگران خود نیست، به همین دلیل از همه مسئولان و نهادهای مرتبط استانی درخواست کمک و چاره‌اندیشی داریم.

از ابتدای سال ۹۹؛ اخراج ۵۹۰۰ کارگر در آذربایجان غربی

به گزارش ایلنا، دبیر شورای هماهنگی کار آذربایجان غربی از اخراج ۵۹۰۰ کارگر در این استان، از ابتدای سال ۹۹ تاکنون خبر داد.

دبیر شورای هماهنگی کار آذربایجان غربی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: یک سوم جمعیت استان را خانواده های کارگری و حداقل حقوق بگیر تشکیل داده است؛ حذف دفترچه های درمان تامین اجتماعی منجر شده کارگران خدمات بیمه درمانی را رایگان دریافت نکنند.

غلی صحرا نورد بیان کرد: پس از افزایش ۵۷ درصدی دستمزد کارگران در سال جاری، برخی سوء استفاده گران و کارفرمایان در سطح کشور دست به تعدیل نیرو زده اند.

به گفته صخرانورد، در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار بیکار در استان شناسایی شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید