خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صد و سی‌ویکمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

صد و سی‌ویکمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صد و سی‌ویکمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

نسخه پی‌دی‌اف را رایگان دانلود کنید

احتمال تصویب نهایی و اجرایی شدن لایحه‌ی موسوم به صیانت که با نام کامل «نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی» شناخته می‌شود به بروز نگرانی روزافزاون در بین کاربران فضای مجازی و مدافعان گردش آزاد اطلاعات در ایران منتهی شده است.

بسیاری از کاربران معتقدند «با این طرح قرار است خط اینترنت جهانی بر روی ساکنان ایران بسته شود، اینکه سانسور شدیدی با این طرح اعمال خواهد شد و آن‌چه به صورتی کوتاه مدت در آبان ۹۸ در ایران و در تیرماه ۱۴۰۰ در خوزستان مشاهده شد، در تمامی کشور روی خواهد داد»؛ هر چند این طرح مدافعانی نیز دارد.

بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای حقوق‌بشری در خصوص این طرح هشدار داده و خواستار لغو مصوبه‌ی کلیات آن شده‌اند. مرکز پژوهش‌های مجلس با آن مخالف است و هیات رئیسه‌ی مجلس هم تصویب کلیات آن در «کمیسیون» موسوم به «صیانت» را باطل کرده‌است. این طرح چیست؟ در مجلس بر آن چه گذشته است و چرا این همه مخالفت با آن وجود دارد؟

ماهنامه‌ی خط صلح در شماره‌ی پیشِ رو در همین رابطه از عمادالدین پاینده در خصوص محدودیت آزادی کاربران در نتیجه‌ی این طرح پرسیده است. هم‌چنین خط صلح در گفتگو با غلامحسین رضوانی، مهرداد گودرزوند چگینی و لطف‌الله سیاهکلی سه تن از نمایندگان مجلس یازدهم و اعضای کمیسیون مشهور به «صیانت» ضمن بررسی دیدگاه‌های نمایندگان، به آرای موافقین و مخالفین این طرح در مجلس شورای اسلامی پرداخته و تلاش کرده تا با توجه به اظهارنظرهای دیگر مطرح شده در خصوص این طرح، تصویری روشن‌تر از آن ارائه دهد.

صد و سی‌‌ویکمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح هم‌چنین همراه است با مطالب و یادداشت‌هایی از:

نسیم سلطان‌بیگی، سعیده شفیعی، مهرنوش نوع‌دوست، امیر رشیدی، علی کلائی، الهه امانی، معین خزائلی، کیومرث امیری، ماندانا صادقی، خورشید شَعیری، مصطفی سپهرنیا، امیر آقایی، مریم دهکردی، احمد فخیم و جمعی دیگر از فعالین مدنی و حقوق بشر ایران.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه‌ی خط صلح:

https://www.peace-mark.org/wp…/uploads/2022/03/131.pdf

وبسایت خط صلح:

در این شماره می‌خوانید:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید