خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  دزفول؛ فشار اداره اطلاعات بر نوکیشان مسیحی برای تغییر آیین

دزفول؛ فشار اداره اطلاعات بر نوکیشان مسیحی برای تغییر آیین

خبرگزاری هرانا – هشت تن از نوکیشان مسیحی ساکن دزفول پس از حضور در ستاد خبری اطلاعات این شهر برای ترک آیین خود تحت فشار قرار گرفتند. این شهروندان به همراه دو تن دیگر پیشتر طی یک تماس تلفنی به این نهاد امنیتی احضار شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۹ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، هشت تن از نوکیشان مسیحی ساکن دزفول پس از حضور در ستاد خبری اطلاعات این شهر برای ترک آیین خود تحت فشار قرار گرفتند.

به گفته یک منبع مطلع در ستاد خبری اطلاعات، کارشناسان مذهبی و یک معمم سعی داشتند به آنان اثبات کنند که فعالیت فرقه ای دارند و راه نادرستی را انتخاب کرده اند. هرانا پیشتر در گزارشی از احضار تلفنی این افراد به همراه دو تن دیگر به این نهاد امنیتی خبر داده بود.

ایمان سلیمانی وکیل مدافع آنان ضمن اشاره به اینکه احضار تلفنی موکلان توسط سازمان اطلاعات سپاه خلاف قانون است، در این خصوص به هرانا گفته بود: «بنده به موکلین گفتم که به سازمان مذکور مراجعه نکنند و بگویند که به صورت قانونی ما را احضار کنید. ولی آنها مضطرب و نگران هستند.»

در تاریخ ۹ آذرماه ۱۴۰۰، قرار منع تعقیب هشت تن از این نوکیشان مسیحی توسط شعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان دزفول صادر شده و آنها از اتهام “ فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌های مخالف نظام (مسیحیت تبشیری)” تبرئه شدند.

علیرضا ورک شا، محمد کائدگپ، اسماعیل نریمان‌پور، محمدعلی ترابی و حجت لطفی خلف جوی در تاریخ ۳۰ فروردین‌ماه ۱۴۰۰، توسط ماموران وزارت اطلاعات در دزفول بازداشت و روز چهارشنبه ۱ اردیبهشت‌‌ماه امسال از اداره اطلاعات دزفول آزاد شدند.

جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا ورک شا، محمد کائدگپ، اسماعیل نریمان‌پور و محمدعلی ترابی، ۴ نوکیش مسیحی در تاریخ ۱۲ مردادماه در دادسرای انقلاب دزفول برگزار شد و پس از تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت آزاد شدند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید