خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  صدور قرار منع تعقیب برای مهران قره باغی از سوی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان / سند

صدور قرار منع تعقیب برای مهران قره باغی از سوی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان / سند

خبرگزاری هرانا – شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان در خصوص بخشی از اتهامات مهران قره باغی، زندانی سیاسی قرار منع تعقیب صادر کرد. پیشتر در تاریخ ۳۰ آذرماه امسال قرار نهایی توسط این شعبه صادر شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان در خصوص بخشی از اتهامات مهران قره باغی، زندانی سیاسی قرار منع تعقیب صادر کرد.

بر اساس این حکم که در تاریخ ۲۷ دی ماه، توسط شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان صادر شده، آقای قره باغی از اتهامات “تبلیغ علیه نظام و عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام (سازمان مجاهدین خلق ایران)” تبرئه شده است.

مهران قره باغی به همراه مجید خادمی در تاریخ ۲۸ دیماه ۹۸ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد در بهبهان منتقل شد. وی حدود ۱ ماه بعد با پایان مراحل بازجویی به زندان این شهرستان منتقل شد.

آقای قره باغی چندی بعد از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام، مشارکت در تخریب و احراق اموال عمومی، مشارکت در اخلال در نظم عمومی، مشارکت در ساخت مواد ناریه غیرنظامی، عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام (سازمان مجاهدین خلق ایران) و افساد فی الارض” در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

پیش از ارسال پرونده به دادگاه انقلاب ماهشهر، برای این شهروند قرار وثیقه ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی تعیین شد. هرانا بهمن ماه سال گذشته در گزارشی از محرومیت از ملاقات آقای قره باغی در زندان بهبهان از اردیبهشت‌ماه ۹۹ خبر داده بود.

نهایتا در تاریخ ۳۰ آذرماه امسال قرار نهایی بازپرسی این شهروند از بابت اتهامات “افساد فی الارض، تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه معاند نظام (منافقین)” توسط شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان به ریاست قاضی سیدحامد طاهری نسب صادر شد.

آقای قره باغی پیشتر در تاریخ ۲۱ تیرماه از زندان بهبهان به بازداشتگاه اداره اطلاعات در اهواز منتقل و در تاریخ ۱۸ مردادماه به این زندان بازگردانده شده بود. انتقال آقای قره باغی به ظن فعالیت سیاسی در زندان بهبهان صورت گرفته بود. وی نهایتا در تاریخ ۴ دی ماه، مجددا از زندان بهبهان به زندان اهواز منتقل شد.

مهران قره باغی از بابت پرونده پیشین خود توسط دادگاه انقلاب از بابت اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس محکوم شده است. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری برای وی قابل اجرا است. وی هم اکنون دوران محکومیت خود را در زندان اهواز سپری می‌کند.

مهران قره باغی، ۲۹ ساله و از اهالی روستای تیله کوهی از توابع شهرستان بهبهان واقع در استان خوزستان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید