خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  آزادی جمال افشار، شهروند بهائی با تودیع قرار

آزادی جمال افشار، شهروند بهائی با تودیع قرار

خبرگزاری هرانا – جمال افشار، شهروند بهائی ساکن ماهشهر امروز شنبه ۲ بهمن‌ماه با تودیع قرار وثیقه از زندان اهواز آزاد شد. این شهروند پیشتر به همراه بهزاد افشار در تاریخ ۶ دیماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. بهزاد افشار روز جمعه ۲۴ دیماه با تودیع قرار از زندان آزاد شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، جمال افشار، شهروند بهائی ساکن ماهشهر از زندان مرکزی اهواز آزاد شد.

این شهروند پیشتر به همراه بهزاد افشار در تاریخ ۶ دیماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. بهزاد افشار روز جمعه ۲۴ دیماه با تودیع قرار از زندان آزاد شده بود.

 بازداشت این شهروندان با تفتیش منزل از سوی نیروهای امنیتی همراه بوده و ماموران شماری از وسایل شخصی آن ها را با خود بردند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید