خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  نجات ۷ کولبر مصدوم بر اثر سرمازدگی در مناطق مرزی بانه

نجات ۷ کولبر مصدوم بر اثر سرمازدگی در مناطق مرزی بانه

خبرگزاری هرانا – مدیر اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان از مصدومیت ۷ کولبر در پی سرمازدگی و نجات آنان در مناطق کوهستانی شهرستان بانه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، مدیر اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: با حضور به موقع نیروهای فوریت پزشکی ۱۱۵، هفت کولبر در بانه نجات یافتند.

رضا پیرا اظهار داشت: هفت کولبر اهل روستای هنگه ژاله بانه که به دلیل کولاک شدید، راه خود را گم کرده و در معرض خطر سرمازدگی قرار داشتند با اطلاع به موقع نیروهای فوریتهای پزشکی امدادرسانی شدند.

وی با بیان اینکه اقدامات درمانی برای این کولبران انجام شده و در وضعیت مناسب جسمی به سر می برند، افزود: این حادثه ساعت ۱۰ صبح به مرکز پیام ۱۱۵ ابلاغ شد و عملیات امدادرسانی ۲ ساعت به طول انجامید و از آنجا که این افراد نیازی به اقدام درمانی تکمیلی نداشتند بصورت سرپایی مداوا شدند.

در این گزارش به هویت این کولبران اشاره ای نشده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۱ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۳ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۸۱ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۱۶ کولبر زخمی شدند و ۱۲ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید