خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  ساسان خسروی و حبیب حیدری از زندان بوشهر آزاد شدند

ساسان خسروی و حبیب حیدری از زندان بوشهر آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – امروز پنجشنبه ۳۰ دیماه، ساسان خسروی و حبیب حیدری، نوکیشان مسیحی به صورت زود هنگام از زندان بوشهر آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از محبت نیوز، ظهر روز پنجشنبه ۳۰ دیماه ۱۴۰۰، ساسان خسروی و حبیب حیدری به صورت زودهنگام از زندان بوشهر آزاد شدند.

به گفته یک منبع مطلع، “بنا بر حکم دادگاه قرار است که ساسان خسروی و حبیب حیدری دو سال به خارج از بوشهر تبعید شوند اما هنوز محل آن ابلاغ نشده است.”

در این گزارش به شرایط آزادی این شهروندان اشاره ای نشده است.

این شهروندان روز ۱۰ تیرماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهر بوشهر بازداشت شدند و پس از دو هفته، هر کدام از این شهروندان مسیحی با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به‌ صورت موقت آزاد شدند.

آنها در مدت بازداشت در سلول انفرادی نگه داشته شدند و از دسترسی به وکیل محروم بوده و از آنها مقابل دوربین اعتراف اجباری گرفته شده ‌است.

این دو نوکیش مسیحی روز پنجشنبه ۲۰ آبان ماه امسال جهت تحمل حبس راهی زندان بوشهر شدند. ساسان خسروی و حبیب حیدری، اول تیرماه امسال توسط دادگاه انقلاب بوشهر از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» هریک به یکسال حبس، جزای نقدی، تبعید، محرومیت از کار و حقوق اجتماعی محکوم شدند و این حکم در دادگاه تجدیدنظر بوشهر عینا تایید شد.

این شهروندان پیشتر به «اقدام علیه امنیت ملی» و «عضویت در گروه‌های متخاصم علیه نظام» نیز متهم شده بودند، که از این اتهامات تبرئه شدند.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید