خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  تداوم اعتصاب غذای بنجامین بریر در زندان وکیل آباد مشهد

تداوم اعتصاب غذای بنجامین بریر در زندان وکیل آباد مشهد

خبرگزاری هرانا – بنجامین بریر، توریست فرانسوی در زندان وکیل آباد علیرغم ضعف جسمانی کماکان در اعتصاب غذا بسر میبرد. وی اوایل دیماه امسال در اعتراض به محرومیت از حق تماس تلفنی و ارتباط با خانواده در شب کریسمس اعتصاب غذا کرده بود. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروند فرانسوی امروز پنج‌شنبه ۳۰ دیماه در شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنج‌شنبه ۳۰ دیماه ۱۴۰۰، بنجامین بریر، توریست فرانسوی در زندان وکیل آباد کماکان در اعتصاب غذا بسر میبرد.

سعید دهقان، وکیل مدافع آقای بریر در گفت و گو با هرانا ضمن تایید تداوم اعتصاب موکل خود از ضعف شدید جسمانی او خبر داد. بنجامین بریر اوایل دیماه امسال در اعتراض به محرومیت از حق تماس تلفنی و ارتباط با خانواده در شب کریسمس اعتصاب غذا کرده بود. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروند فرانسوی از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام و جاسوسی امروز پنج‌شنبه ۳۰ دیماه در دادگاه انقلاب مشهد برگزار شد.

آقای دهقان همچنین در خصوص جلسه دادگاه بجنامین بریر در صفحه شخصی خود در توییتر نوشته است: “۱- قبل از شروع جلسه، شعبه دادگاه را از سه به چهار تغییر دادند. ۲- دادگاه «علنی» نبود، اما دوربین فیلمبرداری و عکسبرداری آوردند. ۳- موضع قاضی جدید در همین اولین جلسه دادگاه معلوم بود. ۴- با استفاده از واژه مبادله، تکلیف را هم معلوم کردند!”

پیشتر برای این توریست فرانسوی در خصوص دو اتهام افساد فی‌ الارض و شرب‌ خمر قرار منع تعقیب صادر شده بود.

جلسه آخرین دفاع بنجامین بریر اسفندماه سال گذشته برگزار شده بود. به گفته سعید دهقان، وکیل دادگستری، دلیل اتهام جاسوسی، عکسبرداری از مناطق ممنوعه و دلیل اتهام تبلیغ علیه نظام، طرح این سوال در شبکه های اجتماعی که “چرا حجاب در جمهوری اسلامی اجباری ولی در سایر کشورهای اسلامی اختیاری است؟”، عنوان شده است.

این شهروند فرانسوی اوایل خردادماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و هم اکنون در زندان وکیل آباد مشهد به سر می برد.

سعید دهقان وکیل دادگستری پیشتر در این خصوص هرانا گفته بود: “با وجود ابهامات و تناقضات در اتهامات او، تاکنون اجازه دسترسی به پرونده وی داده نشده و در کنار نگرانی خانواده از وضعیت او در زندان وکیل آباد مشهد عدم دسترسی به پرونده توسط وکلا یک فاجعه است.»

پیشتر در تاریخ ۱ اسفندماه ۹۹، روزنامه فرانسوی فیگارو از بازداشت یک شهروند دو تابعیتی ایرانی-فرانسوی و یک شهروند آلمانی در ایران خبر داده و افزوده بود که شهروند تبعه کشور فرانسه هنگام استفاده از یک پهپاد کوچک در بیابان‌های ایران بازداشت شده است.

دهقان همچنین در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته بود: «اخبار منتشر شده به استناد خبری که روزنامه فیگارو در فرانسه آن را انتشار داده بود با برداشت رایج از کلمه Drone به عنوان پهباد صورت گرفته است در حالی که این فرد به عنوان یک توریست یک «هلی‌کم» معمولی جهت عکاسی به همراه داشته است. استفاده از این کلمه توسط روزنامه فیگارو باعث این برداشت غلط توسط برخی رسانه‌ها شده است. همچنین در گزارش این روزنامه این شهروند به عنوان یک شهروند فرانسوی-ایرانی عنوان شده در صورتی که بنجامین یک شهروند فرانسوی است.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید