خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام ۳ زندانی در زندان‌های زابل و زاهدان 

اجرای حکم اعدام ۳ زندانی در زندان‌های زابل و زاهدان 

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز پنجشنبه ۳۰ دی ماه، حکم ۲ زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند، در زندان زابل به اجرا درآمد. همزمان یک زندانی دیگر در زندان زاهدان اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، سحرگاه امروز پنجشنبه ۳۰ دی ماه ۱۴۰۰، دو زندانی در زندان زابل اعدام شدند.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانیان جمال الدین گرگیج، متاهل، ۴۰ ساله، اهل زابل و پرویز اکبری راد، فرزند ارباب محمد، متاهل، ۳۴ ساله و اهل زاهدان، عنوان شده است.

در این گزارش آمده است، اتهام پرویز اکبری راد، حمل مواد مخدر بوده که در سال ۱۳۹۷، پس از شلیک مستقیم نیروهای پلیس راه لوتک زابل، از ناحیه دست چپ مجروح و بازداشت شد. این زندانی در سال ۱۳۹۹ توسط دادگاه انقلاب زابل به اعدام محکوم و روز گذشته جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان منتقل شد.

جمال الدین گرگیج نیز در سال ۱۳۹۸ به اتهامات مرتبط با مواد مخدر در زابل بازداشت و در سال ۱۳۹۹ توسط دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شد.

همزمان یک زندانی دیگر با هویت عبدالحمید سمالزهی کورنی (ادریس گمشادزهی)، ۴۰ ساله، فرزند لشکران، دارای ۶ فرزند، در زندان زاهدان اعدام شد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: دو سال پیش عبدالحمید و هم پرونده ای او توسط دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شدند و حکم صادره در دیوان عالی کشور تایید شد.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید