خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اعدام  >  اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان‌های عادل آباد شیراز و خرم آباد

اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان‌های عادل آباد شیراز و خرم آباد

خبرگزاری هرانا – حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، امروز سه‌شنبه ۲۸ دیماه در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد. وی روز گذشته جهت اجرای حکم اعدام به یکی از سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده بود. همچنین روز یکشنبه ۲۶ دیماه، یک زندانی با اتهام قتل در زندان خرم آباد اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۲۸ دیماه ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شد.

هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، “سجاد (نام خانوادگی نامشخص) از بند سعادت زندان عادل آباد شیراز” توسط هرانا احراز شده است. وی روز گذشته جهت اجرای حکم اعدام به یکی از سلول‌های انفرادی واقع در زیرزمین این زندان منتقل شده بود.

این شهروند حدود سه سال و شش ماه قبل به اتهام قتل در جریان یک درگیری بازداشت شده بود. یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «در جریان یک درگیری دسته جمعی، که ماموران هم در صحنه حضور داشتند، یک نفر کشته میشود، سجاد کلاشینکف دستش بوده و با وجود اینکه مقتول با فشنگ کلت کمری کشته شده بود قتل را به او نسبت دادند. سجاد تا لحظه اعدام منکر قتل شده بود.»

همچنین سازمان حقوق بشر ایران از اعدام یک زندانی در زندان خرم آباد در روز یکشنبه ۲۶ دیماه خبر داده است.

این زندانی که هویتش مسلم آقامیرزایی، ۳۰ ساله عنوان شده، با اتهام «قتل عمد» به اعدام محکوم شده بود.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «مسلم کارگر نقاش ساختمان بود و از دو سال پیش، به این اتهام در زندان به‌سر میبرد. قتلی که مسلم مرتکب شده بود، درطی یک نزاع در حمایت از خواهر دوستش بوده است».

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانیان از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید