خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست  >  هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

خبرگزاری هرانا – حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی‌ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت مورد صدمه واقع شده است. گزارش پیش رو حاصل ثبت ۵۵ واقعه محیط زیستی ایران است که در روزهای اخیر منتشر و به هدف آگاهی سازی گردآوری شده‌اند. در هفته‌ای که گذشت، دستکم ۵۶ صیاد و شکارچی غیرمجاز و ۶ قاچاقچی چوب بازداشت و به مراجع قضائی معرفی شدند. در همین راستا، رئیس ادارە حفاظت محیط زیست شهرستان اشنویە، از دستگیری ۱۱۲ شکارچی متخلف در گشت و کنترل انجام شده توسط یگان حفاظت محیط زیست این اداره در سال جاری خبر داد. بعلاوه رییس اداره حفاظت محیط زیست همدان اعلام کرد، عامل نگهداری پرنده شکاری «سارگپه» با رای مرجع قضایی به پرداخت جریمه نقدی و تحمل ۳ سال حبس محکوم شد. طی هفته اخیر، شاخص کیفی هوا دستکم در ۱۰ شهر ناسالم برای گروه‌های حساس و یا ناسالم برای تمام گروه‌ها اعلام شد. در حوزه حیات وحش نیز شیر دریایی دلفیناریوم برج میلاد که در پی تعطیلی این دلفیناریوم به مرکز نگهداری حیات وحش صفادشت ملارد منتقل شده بود، تلف شد. همچنین بنابر اعلام مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی، تلفات آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک به هزار و ۶۴ بال رسیده است. در خبری دیگر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست جوانرود گفت، در پی گزارش‌های دریافتی از دوستداران محیط زیست مبنی بر حضور شکارچیان در زیستگاه‌های طبیعی این شهرستان، مأموران یگان حفاظت محیط زیست موفق به کشف لاشه ۵ رأس گراز وحشی و دستگیری شکارچیان متخلف شدند. از دیگر اخبار محیط زیستی این هفته می توان به تغذیه گرایی برخی از سدهای کردستان به دلیل ورود فاضلاب‌های شهری و روستایی، کودهای کشاورزی و آلودگی‌های صنعتی به داخل این سدها اشاره کرد که سبب آلودگی و تغییر در طعم و بوی آب آشامیدنی شهر سنندج شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آسیب رسانی به جنبه های مختلف محیط زیست در ایران کماکان ادامه دارد. از سویی شهروندانی وجود دارند که به دلیل عدم آموزش یا نیازهای مالی دست به تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست می زنند و از سوی دیگر نهادهای متولی در تلاش هستند تا از حجم این آسیب ها بکاهند، هر چند این تلاش ها قابل تقدیر است اما به نظر نمی آید حجم آن با شرایط محیط زیستی ایران تطبیق داشته باشد.

حیات ‌وحش و زیستگاه‌های طبیعی

حیات‌ وحش به کلیه جانداران از قبیل پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان و تمام گیاهانی گفته می‌شود که به صورت وحشی و طبیعی بدون دخالت یا کمک انسان بر روی کره زمین زندگی کرده و آب و خوراک خود را خود تأمین می‌کند. اما دخالت و تصرف انسان در زیستگاه های طبیعی و مصرف بی‌رویه منابع طبیعی بسیاری از گونه های حیاط وحش را در معرض انقراض قرار داده است.

بر اساس گزارشات طی هفته گذشته، شیر دریایی دلفیناریوم برج میلاد که در پی تعطیلی این دلفیناریوم به مرکز نگهداری حیات وحش صفادشت ملارد منتقل شده بود، تلف شد.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش ضمن تایید این خبر گفت: علت مرگ این شیر دریایی هنوز مشخص نشده است و ما منتظر گزارش‌های تکمیلی درباره علت این اتفاق هستیم.

علاوه بر این، یک راس اسب در جاده بلوکات رودبار در اثر برخورد با یک خودروی سواری کشته شد.

در خبری دیگر، مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی اعلام کرد: تلفات آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک به هزار و ۶۴ عدد رسیده است.

وی با بیان اینکه سویه جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان قابلیت سرایت به انسان را دارد از مردم خواست از خرید، نگهداری و شکار پرندگان مهاجر و بومی خودداری کرده و در صورت مشاهده لاشه پرنده ضمن خودداری از نزدیک شدن به آن با دامپزشکی تماس بگیرند.

علاوه بر این یک فعال محیط زیست در مازندران با بیان این که در هفته های اخیر، حداقل ۷۰ درصد قوهای پیش قراول مهاجر مازندران به دام افتاده اند، گفت: صیادانی که تحت حمایت برخی مسئولان محلی مازندران قرار دارند، به محض مشاهده محیط بانان و ماموران اجرایی ادارات محیط زیست استان، آنها را تهدید می کنند. حتی در بعضی موارد محیط بانان مازندران از سوی صیادان مورد ضرب و جرح قرار گرفته اند و با وجود ارتکاب جرم محرز، هنوز برخورد قاطعی با این متخلفان انجام نشده است.

در خبری دیگر، رئیس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران از تلف شدن ۱۷۲ راس کل و بز در مناطق کوهستانی این استان خبر داد.

همچنین رئیس اداره حفاظت محیط زیست جوانرود گفت: در پی گزارش‌های دریافتی از دوستداران محیط زیست مبنی بر حضور شکارچیان در زیستگاه‌های طبیعی این شهرستان، مأموران یگان حفاظت محیط زیست موفق به کشف لاشه ۵ رأس گراز وحشی از شکارچیان متخلف شده‌اند.

عطاء الله قادری افزود: شکارچیان متخلف دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.

بازداشت و محکومیت متخلفان محیط زیست

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید