خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  افزایش مشکلات؛ گزارشی از وضعیت زندان قرچک ورامین

افزایش مشکلات؛ گزارشی از وضعیت زندان قرچک ورامین

خبرگزاری هرانا – زندانیان محبوس در زندان قرچک ورامین (ندامتگاه شهرری) از ابتدایی ترین حقوق خود در زندان از جمله برخورداری از آب آشامیدنی سالم و خوراک مکفی محروم‌ هستند. دستگاه های تصفیه آب موجود در سالن‌های زندان از حدود ۵ ماه پیش خراب شده‌اند. از سوی دیگر، جیره غذای این زندانیان با کاهش چشمگیری مواجه شده است. همچنین با شروع فصل سرما، حمام زندان در اغلب ساعات روز فاقد آب گرم است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زندانیان محبوس در زندان قرچک ورامین (ندامتگاه شهرری)، از ابتدایی ترین حقوق خود در زندان محروم‌ هستند.

دستگاه های تصفیه آب موجود در سالن‌های زندان از حدود ۵ ماه پیش خراب شده‌اند.

یک زندانی سابق که اخیر از این زندان آزاد شده در این خصوص به هرانا گفت: «عدم رسیدگی به وضعیت دستگاه های تصفیه آب موجود در سالن های این زندان در حالی صورت میگیرد که اکثر زندانیان توان مالی خرید بطری های آب معدنی که با قیمتی معادل ۶۰۰۰ تومان در فروشگاه این زندان به فروش میرسد را ندارند و عموم زندانیان مجبور به مصرف آب شور زندان هستند.»

همچنین طی هفته های اخیر جیره غذای این زندانیان با کاهش چشمگیری مواجه شده است. به نحوی که که در مواردی، شماری از زندانیان از دریافت جیره غذایی خود محروم می‌مانند. هرانا مردادماه امسال در گزارشی از افت کیفیت غذای این زندانیان خبر داده بود.

پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفته بود: «پیش از این گوشت قرمز در برنامه غذایی زندانیان نبود و حالا گوشت مرغ هم حذف شده است. از جمله غذاهایی که برای زندانیان آماده می شود برنج نیمه پخته بی کیفیت درجه چندم به همراه سیب زمینی، قیمه با لپه نیم‌پز است. قبلا در غذاهای زندان شن هم دیده شده بود. سازمان زندان‌ها در توضیح دلایل حذف مرغ از برنامه غذایی زندانیان مدعی شده که بودجه کافی ندارد.»

به علاوه با شروع فصل سرما، حمام زندان در اغلب ساعات روز فاقد آب گرم است.

این منبع مطلع در ادامه توضیح داد: «در زندان قرچک ورامین نبود آب گرم در فصول سرد سال و خرابی دستگاه های سرمایشی در فصول گرم امری همیشگی است و هر ساله تکرار می‌شود. در هفته های اخیر زندانیان تنها از ساعت ۴ تا ۷ صبح امکان استفاده از آب گرم را دارند که در این ساعات هم اکثر زندانیان هنوز در حال استراحت و خواب هستند.»

پیشتر نیز هرانا طی گزارشاتی به مشکلات موجود در زندان قرچک ورامین و چالش های پیش رو زندانیان و محرومیت های آنها پرداخته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید