خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  پنج زندانی سیاسی از زندان نقده به مرخصی اعزام شدند

پنج زندانی سیاسی از زندان نقده به مرخصی اعزام شدند

خبرگزاری هرانا – پنج زندانی سیاسی به نام‌های سلیمان فندکی، محمدطاهر حسین‌پور، نوید محمدی، خالد محمدی و سعید تابناک، از زندان نقده به مرخصی اعزام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، پنج زندانی سیاسی از زندان نقده به مرخصی اعزام شدند.

از میان این زندانیان سلیمان فندکی، سعید تابناک، نوید محمدی و خالد محمدی، پیش از این نیز طی دفعاتی از این زندان به مرخصی اعزام و هر بار با پایان ایام مرخصی به زندان بازگشته بودند.

سلیمان فندکی زندانی سیاسی اهل پیرانشهر، در مهرماه ۹۷ در توسط نیروهای امنیتی در شهرستان محل سکونتش بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه منتقل شد. وی اوایل دی‌ماه همان سال پس از اتمام مراحل بازجویی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

این زندانی اواخر سال ٩٩ به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام توسط دادگاه انقلاب ارومیه به ٢٩ ماه حبس تعزیری محکوم و در تاریخ ١ تیرماه ١۴٠٠، جهت اجرای حکم حبس بازداشت و نهایتا به زندان نقده منتقل شد.

همچنین سعید تابناک زندانی سیاسی اهل شهرستان اشنویه، در تاریخ ۱۵ تیرماه سال ۹۹، توسط نیروهای امنیتی در اشنویه بازداشت و چندی بعد به یکی از بازداشتگاه های امنیتی در ارومیه منتقل شد. او نهایتا در تاریخ ١٩ مهرماه همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

وی سپس توسط دادگاه انقلاب اشنویه از بابت اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام، به ۸ سال حبس تعزیری محکوم و اوایل شهریورماه ۱۴۰۰، جهت تحمل حبس، راهی زندان نقده شد. این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی، به ۴ سال و ۲ ماه حبس کاهش یافت.

بعلاوه دو زندانی سیاسی دیگر به نامهای نوید محمدی، خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی و خالد محمدی از بستگان وی، اواسط اردیبهشت‌ ٩٩ در پیرانشهر بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه منتقل شدند. این دو شهروند نهایتا مردادماه ۹۹ پس از اتمام بازجوییها به زندان نقده انتقال یافتند.

خالد و نوید محمدی، در مردادماه سال جاری، از بابت اتهام “جاسوسی برای دولتهای متخاصم”، توسط شعبه ١٠٢ دادگاه کیفری ٢ شهرستان پیرانشهر، هر کدام به تحمل ۷ سال حبس محکوم و حکم صادره در دادگاه تجدیدنظر استان عینا تایید شد.

این زندانیان نهایتا در اسفندماه ۹۹ بازداشت و جهت اجرای حکم حبس تعزیری به زندان نقده منتقل شدند.

همچنین محمدطاهر حسین‌پور ۲۶ ساله فرزند رضا و اهل شهرستان نقده، در تاریخ ۲۵ مردادماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی در نقده بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی به زندان این شهر منتقل شد.

وی سپس توسط دادگاه انقلاب نقده به ۱۵ ماه حبس محکوم و حکم صادره در مهرماه سال جاری در زندان نقده به او ابلاغ شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید