خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰, 3rd of December 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ساعت ۲۰:۱۹:۲۶

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  علیرغم شرایط نامساعد جسمی؛ تداوم بازداشت عباس واحدیان شاهرودی در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد

علیرغم شرایط نامساعد جسمی؛ تداوم بازداشت عباس واحدیان شاهرودی در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد

خبرگزاری هرانا – عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، معلم و فعال مدنی، علیرغم گذشت بیش از ۸۰ روز از زمان بازداشت و بروز عفونت شدید در ناحیه لثه و دندان‌ها، بدون رسیدگی پزشکی در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد بسر می‌برد. آقای واحدیان اواسط ماه گذشته توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰، علیرغم سپری شدن ۸۴ روز، عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، معلم و فعال مدنی، کماکان در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد بسر می‌برد.

هنگامه واحدیان، فرزند این فعال مدنی با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمی پدرش گفته است “‏در آخرین ملاقات در دو هفته گذشته به دلیل عفونت شدید لثه تمام دنداهایش لق بود و درد شدیدی داشت و احتیاج به مداوا و پزشک، تا به مشکلات بیشتری مبتلا نشود اما تا الان هیچ رسیدگی ای صورت نگرفته است.”

عباس واحدیان شاهرودی اواسط ماه گذشته، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ۱۰ سال حبس محکوم شد. این حکم در پی عدم تجدیدنظرخواهی آقای واحدیان شاهرودی قطعی و در بازداشتگاه به وی ابلاغ شده است.

پیشتر هرانا در گزاشی از شرایط نامساعد جسمانی این فعال مدنی در یکی از سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد خبر داده بود.

ظهر روز چهارشنبه ۱۰ شهریورماه عباس واحدیان شاهرودی، توسط ماموران اداره اطلاعات در شهرستان رضوانشهر بازداشت شد. آقای واحدیان ۲ روز بعد در تماس تلفنی کوتاهی با خانواده خود، از گشایش پرونده جدیدی تحت عنوان اتهامی اقدام علیه امنیت ملی خبر داده بود.

همزمان منزل دختر آقای واحدیان در مشهد توسط نیروهای امنیتی مورد بازرسی قرار گرفته و برخی از وسایل شخصی آنها از جمله مدارک و لوازم الکترونیک ضبط شده است. به گفته یک منبع نزدیک به خانواده واحدیان، تلاش هنگامه واحدیان، جهت بازپس‌گیری لوازم ضبط شده تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

آقای واحدیان پیش از این نیز به دلیل فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. وی در تاریخ ۱۹ مهرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی مشهد بازداشت شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای واحدیان در تاریخ ۳۰ آبان ۹۷ در شعبه ۹۰۳ دادگاه انقلاب مشهد برگزار و نهایتا در تاریخ ۹ دیماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد.

وی در تاریخ ۲۷ مرداد ۹۸ در خصوص نامه‌ای که با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه‌ای منتشر شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. او مدتی بعد نهایتا با پایان مراحل بازجویی به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد. آقای واحدیان نهایتا در تاریخ ۲۹ تیرماه ۹۹ با تودیع قرار وثیقه به صورت مشروط از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شده بود.

کتاب “بازگشت چنگیز خان مغول” از جمله آثار منتشر شده عباس واحدیان شاهرودی است که توسط انتشارات خاتم در مشهد منتشر شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید