خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰, 3rd of December 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۹/۰۲ ساعت ۱۶:۴۴:۳۱

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  حسن علیجانی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد

حسن علیجانی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد

خبرگزاری هرانا – حسن علیجانی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری دیماه ۹۶، روز دوشنبه ۱ آذر، از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد. آقای علیجانی پیشتر توسط دادگاه انقلاب مشهد به ۱۹ سال حبس تعزیری و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده و این حکم در مرحله تجدید نظر به ۶ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق تقلیل یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسن علیجانی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری دیماه ۹۶، روز دوشنبه ۱ آذر، به صورت مشروط از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد.

آقای علیجانی در جریان اعتراضات دیماه سال ۹۶ بازداشت و در دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام”، “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی”، “اقدام علیه امنیت ملی” و “توهین به رهبری” مجموعا به ۱۹ سال حبس تعزیری و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده بود. این حکم توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی به ۶ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق کاهش پیدا کرد.

در اعتراضات اواخر سال ۹۶ که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور پیشتر در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

حسن علیجانی که پیشتر در مشهد به کار کشاورزی مشغول بوده، در دوران جنگ ایران و عراق سال‌ها به عنوان تخریب‌چی حضور داشته و انگشتان دستش را در جنگ از دست داده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید