خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  اعتصاب غذای هوشمند علیپور در زندان سنندج

اعتصاب غذای هوشمند علیپور در زندان سنندج

خبرگزاری هرانا – هوشمند علیپور، زندانی سیاسی محبوس در زندان سنندج، از روز سه‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه، دست به اعتصاب غذا زده است. اعتصاب غذای وی در اعتراض به عدم موافقت با درخواست مرخصی‌ و همچنین دخالت اداره اطلاعات سنندج در پرونده‌ او صورت گرفته است. آقای علیپور دوران محکومیت ۳۸ ماه حبس تعزیری خود را در زندان سنندج سپری می‌‎کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز سه‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه ۱۴۰۰، هوشمند علیپور، زندانی سیاسی محبوس در زندان سنندج دست به اعتصاب غذا زد.

بر اساس این گزارش، اعتصاب غذای آقای علیپور در اعتراض به عدم موافقت با درخواست مرخصی‌ و دخالت اداره اطلاعات سنندج در پرونده‌اش صورت گرفته است.

پرونده هوشمند علیپور که پیشتر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شده بود، پس از نقض حکم توسط دیوان عالی کشور، جهت محاکمه مجدد به شعبه ۲ دادگاه انقلاب سنندج به عنوان شعبه هم عرض ارجاع داده شد. جلسه دادگاه در تاریخ ۳۰ شهریورماه سال گذشته در این شعبه دادگاه برگزار شده و او به ۳۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۲ مردادماه ۹۷، به همراه محمد استادقادر توسط نیروهای امنیتی به اتهام عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام بازداشت شد. چهار روز پس از بازداشت، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اقدام به پخش برنامه‌ای کرد که در آن این هوشمند علیپور و محمد استادقادر که همراه وی بازداشت شده بود، به نقش خود در حمله به پایگاه امنیتی واقع در سقز اعتراف می کردند.

هوشمند علیپور در تاریخ ۲۸ آبان ۹۷، پس از حدود ۱۱۰ روز از بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج به زندان سقز منتقل شد. وی در طول ایام بازداشت تنها یکبار موفق به ملاقات با خانواده خود شد. آقای علیپور نهایتا دی‌ماه سال ۹۷ جهت حضور در دادگاه، از زندان سقز به زندان سنندج منتقل شد. او نهایتا دیماه سال ۹۸ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهام بغی به اعدام و محمد استادقادر به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. آقای استادقادر نهایتا اوایل فرودین سال گذشته از زندان آزاد شد.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید