خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مرگ و مصدومیت ۲ شهروند بر اثر انفجار مین در مهران

مرگ و مصدومیت ۲ شهروند بر اثر انفجار مین در مهران

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۱۹ آبان‌ماه، یک زن و مرد در شهرستان مهران، بر اثر انفجار مین برجای مانده از جنگ ایران و عراق، دچار حادثه شدند. در این حادثه یک شهروند جان خود را از دست داده و یک تن دیگر زخمی شد. مین‌ های برجای‌ مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان در مناطق مرزی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از انتخاب، امروز چهارشنبه ۱۹ آبان‌ ۱۴۰۰، یک زن و مرد در شهرستان مهران، بر اثر انفجار مین برجای مانده از جنگ ایران و عراق، دچار حادثه شدند.

فرماندار مهران در این خصوص گفت: این زن و مرد که برای جمع آوری ضایعات جنگی به فاز ۵ منازل سازمانی کمیته امداد امام خمینی رفته بودند پس از جمع آوری ضایعات جنگی بر اثر دست کاری یک عدد گلوله فرسوده (خمپاره ۶۰) دچار حادثه شدند.

مجید کاکی افزود: در پی این حادثه شهروند مرد در دم فوت و شهروند زن نیز زخمی شده و در حال حاضر در بیمارستان ایلام بستری است.

مین‌های برجای‌ مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان در مناطق مرزی می‌شود.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین های به جا مانده و عمل نکرده جنگ ایران و عراق است.

دولت ایران نیز همچنان به تولید و کاشت مین های ضد نفر ادامه می‌دهد و برخلاف مقاوله نامه های بین‌المللی، معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید