خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰, 4th of December 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ ساعت ۲۰:۴۱:۱۲

    خانه  > slide, بهداشت و محیط زیست  >  گزارشی از بحران کمبود سرم‌های شستشو در برخی از شهرهای کشور

گزارشی از بحران کمبود سرم‌های شستشو در برخی از شهرهای کشور

خبرگزاری هرانا – طی هفته‌های اخیر، کمبود سرم‌های شستشو در برخی از شهرهای ایران نگرانی شهروندان و مراکز درمانی را در پی داشته است. گفتنی است یکی از دلایل این بحران تعطیلی خط تولید شرکت شهید قاضی تبریز به دلیل فرسودگی دستگاه‌های مورد نیاز، قطعی برق کارخانه‌ها، خروج غیرقانونی سرم از کشور و صادرات آن توسط دولت و بی توجهی به زنجیره تامین بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی هفته‌های اخیر، سرم‌های شستشو در برخی از شهرهای ایران کمیاب شد.

به گفته یک منبع مطلع، دلیل کمبود سرم های شستشو طی هفته های اخیر در ایران، تعطیل شدن خط تولید شرکت شهید قاضی تبریز به دلیل فرسودگی دستگاه‌های کارخانه، قطعی برق کارخانه‌ها، خروج غیرقانونی سرم از کشور و صادرات آن است. از طرفی شروع پیک پنجم کرونا و افزایش مصرف سرم‌های شستشو و بی‌توجهی به زنجیره تامین بر این بحران دامن زده است.

یکی از پزشکان مراکز درمانی با تاکید بر اینکه اغلب داروهای سرطان همراه سرم تزریق میشود و به علت محدودیت سرم در مراکز درمانی با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند، به هرانا گفت: «بسیاری از بیماران به علت بیماری‌های خاص، باید انواع ویتامین‌های مورد نیاز خود را تزریق کنند و این تزریق حتما باید همراه سرم انجام شود اما چون سرم موجود نیست و به سختی گیر می‌آید گاها مجبور به تزریق مستقیم و به دنبال آن دچار عوارض کلیوی می‌شوند.»

یک منبع مطلع دیگر در این خصوص گفت: «به دنبال بی تدبیری سازمان غذا و دارو نسبت به وارد کردن سریع و به موقع سرم‌های مورد نیاز کشور، توزیع سرم‌های شستشو و تزریقی، تا اطلاع ثانوی فقط در بیمارستان‌ها و داروخانه‌های بیمارستان، آن هم به صورت سهمیه‌ای مجاز شده است.»

این منبع ادامه داد: «افراد درگیر با بیماری‌های سینوزیت و آلرژی و کسانی که به تازگی عمل های جراحی مختلف کرده‌اند، همچنین مراکز درمانی اعم از دندانپزشکی ها و کلینیک‌های درمانی اورژانسی به دلیل کمبود این سرم ها با مشکل مواجه شده اند. این سرم‌ها که قبلا ۱۳ تا ۱۶ هزارتومن خریداری می‌شد به قیمت های بیش از ۲۰۰ هزار تومن در بازارهای سیاه به فروش می‌رسد.»

این منبع مطلع با اشاره به نگرانی مراکز درمانی بعضی از شهرهای مختلف کشور که برای درمان بیماران اورژانسی و عمل های سرپایی و غیر سرپایی با کمبود سرم، مواجه هستند، افزود: «گاها به بیماران خود روش ساخت سرم شستشو در خانه با آب و نمک را میدهند که نه اصولی و نه بهداشتی است. خیلی ها نیز به سختی و با دادن هزینه بیشتر به سرم دسترسی پیدا میکنند که موقتی است.»

گفته می‌شود علیرغم وجود این بحران و تلاش دیرهنگام و ناکافی دولت جهت وارد کردن سرم از کشورهای هند و ترکیه، صرفا کشور ترکیه با صادرات سرم به ایران موافقت کرده است با این حال به دلیل حداقل بودن واردات سرم، کماکان این مقدار پاسخگوی نیاز کشور نیست و این بحران در بسیاری از استان های کشور همچنان ادامه دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید