خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۰, 4th of December 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۸/۱۳ ساعت ۲۰:۰۴:۱۹

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

خبرگزاری هرانا – حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما در دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت مورد صدمه واقع شده است. گزارش پیش رو حاصل ثبت ۵۲ واقعه محیط زیستی ایران است که در روزهای اخیر منتشر و به هدف آگاهی سازی گردآوری شده اند. در هفته ای که گذشت، دستکم ۳۱ صیاد و شکارچی غیرمجاز و همچنین ۱۱ قاچاقچی چوب بازداشت و به مراجع قضائی معرفی شدند. در همین راستا رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سقز اعلام کرد، امسال ۱۴۷ تُن چوب قاچاق در این شهرستان کشف و توقیف شده است. طی این مدت ۲۹ رأس کل و بز به دلیل ابتلا به طاعون نشخوارکنندگان کوچک در طالقان تلف شده و روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر علت تلف شدن ۳۵۰ قطعه ماهی در ساحل جزیره خارگ، را ناشی از دورریز صید غیرمجاز ساحلی عنوان کرد. طی هفته ای که گذشت شاخص کیفی هوا در شهرهای اراک، اصفهان، تهران، شاهین شهر، مبارکه، کرج، قم، کرمانشاه، شیراز، اهواز، مشهد، ‌شوشتر، دشت آزادگان، اندیمشک، رامهرمز، شادگان، دزفول و خرمشهر ناسالم برای گروه های حساس و یا ناسالم برای تمام گروه‌ها اعلام شد. در این خصوص نماینده وزیر کشور از فوت سالانه ۵۰۰۰ نفر بر اثر آلودگی هوا در کشور خبر داد. در حوضه پسماند نیز رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست از انباشت روزانه ۵ هزار و ۲۰۰ تن زباله در آرادکوه خبر داد و بر اساس گزارشی دیگر از ۲۲ شهرستان مازندران، فقط ۴ شهرستان دارای سیستم پردازش زباله هستند و زباله های مازندران در تمام عرصه های طبیعی این استان رها می شوند. از دیگر اخبار محیط زیستی این هفته می‌توان به حالت فوق بحرانی فرونشست زمین در بیش از ۶۰۰ دشت در گستره کشور و وجود تنش آبی در بیش از ۳۰۰ روستا و تمام شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد در فصول گرم و سرد اشاره کرد. همچنبن بر اساس دیگر اخبار منتشر شده در این زمینه حدود ۱۴ هزار هکتار از محدوده خلیج گرگان به طور کامل خشک شده و رئیس اداره حفاظت محیط زیست هویزه از وضعیت بحرانی تالاب هورالعظیم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آسیب رسانی به جنبه های مختلف محیط زیست در ایران کماکان ادامه دارد. از سویی شهروندانی وجود دارند که به دلیل عدم آموزش یا نیازهای مالی دست به تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست می زنند و از سوی دیگر نهادهای متولی در تلاش هستند تا از حجم این آسیب ها بکاهند، هر چند این تلاش ها قابل تقدیر است اما به نظر نمی آید میزان آن با شرایط محیط زیستی ایران تطبیق داشته باشد.

فقدان مدیریت بارش های حداقلی؛ خشکسالی و از بین رفتن منابع آبی

خشک‌سالی می‌تواند باعث عدم توازن در میزان آب و در نتیجهٔ آن کمبود آب، نابودی گیاهان، کاهش عمق آب‌های سطحی و خاک مرطوب شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تبخیر سطحی و تبخیر آب از گیاهان از حد معمول در مدت معین بیشتر شود. عدم مدیریت صحیح منابع آبی در کشور، اثرات جبران ناپذیر این مهم را عمیقتر میکند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: حدود ۱۴ هزار هکتار از محدوده خلیج گرگان به طور کامل خشک شده است. تمام دستگاه‌ها از عدم تأمین اعتبار برای شروع برنامه‌ها خبر دادند و با این روند باز هم امکان تلفات پرندگان مهاجر وجود دارد.

همچنین رئیس اداره حفاظت محیط زیست هویزه با اشاره به آبگیری ۶۰ درصدی هورالعظیم و وضعیت بحرانی تالاب، گفت: وضعیت مخازن ۳، ۴ و ۵ این تالاب بحرانی‌تر است.

در گزارشی دیگر معاون بهره‌برداری و توسعه آب شرکت آب و فاضلاب اصفهان گفت: ظرفیت آبدهی چاه‌های آب آشامیدنی در این استان در یک دهه اخیر و بویژه سال های کم بارش مانند امسال ۳۰ تا ۷۰ درصد کاهش داشته است.

علی بیت الهی، دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی نیز گفت؛ در بیش از ۶۰۰ دشت در گستره کشور فرونشست زمین در حال رخ دادن است و شرایط تعدادی از آن ها به یک حالت فوق بحرانی رسیده است.

در این راستا اسفندیار برخه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد از وجود تنش آبی در بیش از ۳۰۰ روستا و تمام شهر‌های استان در فصول گرم و سرد خبر داد.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان بوشهر بارش باران در فصل آبی و زراعی گذشته این استان نسبت به سال گذشته ۵۳.۸ درصد و در مقایسه با آمار بلند مدت ۳۴.۲ درصد کاهش یافت.

براساس گزارشی دیگر بحران خشکسالی طی ۱۰۰ سال اخیر در لرستان بی سابقه بوده، روی درآمد کشاورزان تاثیر گذاشته و در نتیجه باعث کاهش ۴۰ درصدی تولید گندم در استان و درآمد بهره‌برداران این بخش شده است.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: با گذشت یک ماه از آغاز سال آبی در گلستان(۱۴۰۰- ۱۴۰۱) همچنان ۸۶ درصد از حجم سدهای استان خالی از آب است.

بازداشت و محکومیت متخلفان محیط زیست

یکی از موضوعات مورد بحث محیط زیست مسئله حمایت از منابع طبیعی بوده و از سوی دیگر، حفاظت از جنگل‌ها،حیات وحش و جلوگیری از قاچاق چوب، شکار و صید بی رویه به عنوان بخشی از مقوله حفاظت از منابع طبیعی، و در نهایت حفظ محیط زیست تلقی می‌شود. بسیاری از حیوانات، به دلیل شکار غیرقانونی در معرض خطر قرار دارند.

طی هفته‌ای که گذشت، با تلاش محیط بانان و جنگل بانان، دستکم ۳۱ شکارچی و صیاد متخلف که حاصل جمع آوری ۱۱ گزارش منابع رسمی است، در استان های اصفهان، فارس، هرمزگان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، اردبیل و یزد بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند.

همزمان رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشان از افزایش ۵۰ درصدی شکارچیان متخلف در این شهرستان به دلیل تشدید خشکسالی خبر داد.

همچنین دستکم ۴۵ تن چوب جنگلی قاچاق در قم، سلسله، باشت، ممسنی و ساری کشف و ضبط شده و دستکم ۱۱ متهم در این خصوص بازداشت و به مراجع قضائی معرفی شدند.

در این راستا رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سقز گفت: امسال ۱۴۷ تُن چوب قاچاق به ارزش سه میلیارد و ۷۶۰ میلیون ریال در این شهرستان کشف و توقیف شده است.

حق تنفس و هوای پاک

بر اساس گزارش‌ها، سالانه تعداد پر شماری از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این مشکل علتی جز سو مدیریت و عدم توجه به کنوانسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی در این زمینه ندارد.

طی هفته ای که گذشت شاخص کیفی هوا در شهرهای اراک ۱۷۸، اصفهان ۱۵۰، تهران ۱۳۹، شاهین شهر ۱۰۳، مبارکه ۱۳۳، کرج ۱۷۱، قم ۱۰۲، کرمانشاه ۱۰۵، شیراز ۱۰۷، اهواز ۱۵۰، مشهد ۱۳۲، ‌شوشتر ۱۵۲، دشت آزادگان ۱۲۶، اندیمشک ۱۲۱، رامهرمز ۱۱۶، شادگان ۱۱۱، دزفول ۱۰۷ و خرمشهر ۱۰۴، ناسالم برای گروه های حساس و یا ناسالم برای تمام گروه‌ها اعلام شد.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که جزئیات آن در پی می آید:

از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده‌است.

در این خصوص نماینده وزیر کشور از فوت سالانه ۵۰۰۰ نفر بر اثر آلودگی هوا در کشور خبر داد.

در هفته ای که گذشت، چندین فقره آتش سوزی در جنگلها و مراتع استان فارس به وقوع پیوست که هنوز آمار دقیقی از خسارت های آن از منابع رسمی اعلام نشده است.

بحران پسماند و حیات وحش

در حوضه پسماند نیز علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست خاطرنشان کرد: روزانه در حدود ۵ هزار و ۲۰۰ تن زباله در این آرادکوه جمع می‌شود و بوی نامطبوعی ایجاد کرده است و تامین اعتبار برای حل این مشکل با شهرداری است.

همچنین بر اساس گزارشی دیگر از ۲۲ شهرستان مازندران، فقط ۴ شهرستان دارای سیستم پردازش زباله هستند و زباله های مازندران در تمام عرصه های طبیعی این استان رها می شوند.

به همین دلیل، هم اکنون عمده زباله های مازندران در ۲۷ سایت پسماند این استان بدون رعایت اصول علمی امحا رهاسازی می شوند. بخش زیادی از شیرابه زباله های مازندران از طریق رودخانه ها، جنگل ها و سواحل این استان وارد آب دریای خزر می شود.

در حوضه حیات وحش مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: تاکنون ۲۹ رأس کل و بز به دلیل ابتلا به طاعون نشخوارکنندگان کوچک در طالقان تلف شده و از هفته گذشته تاکنون به این تعداد اضافه نشده است.

همچنین لاشه متلاشی شده یک قلاده «فک خزری» تنها پستاندار دریای خزر که بر اثر گرفتار شدن در تور ماهیگیری جانش را از دست داد، در ساحل «فریدون‌کنار» مازندران پیدا شد.

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر نیز علت تلف شدن ۳۵۰ قطعه ماهی در ساحل جزیره خارگ، را ناشی از دورریز صید غیرمجاز ساحلی عنوان کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید