خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  مرگ و مصدومیت چهار کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

مرگ و مصدومیت چهار کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

خبرگزاری هرانا – امروز سه شنبه ۱۱ آبان‌ماه، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۳ کارگر در شهرهای قروه و مهاباد حین انجام کار دچار حادثه شدند. طی این حوادث ۲ کارگر جان خود را از دست دادند و یک تن دیگر مصدوم شد. همچنین کارگر کارخانه قند هفشجان واقع در استان چهار محال و بختیاری بر اثر شدت جراحات ناشی از حادثه کار، جان خود را از دست داد. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری قروه از مرگ یک کارگر بر اثر آتش‌سوزی یک واحد نانوایی در این شهرستان خبر داد.

علی ناصری اظهار داشت: یک واحد نانوایی در یکی از محلات مرکز شهر قروه به منظور استفاده از گاز برای دستگاه‌ پخت نان اقدام به انشعاب‌گیری گاز به صورت غیرمجاز کرده بود که این اقدام موجب نشت گاز در محیط نانوایی شده بود.

وی در ادامه تصریح کرد: با اعلام گزارش مردمی به مرکز آتش‌نشانی شهرداری قروه، اکیپ عملیاتی به محل حادثه اعزام شد و کارگران نانوایی را از آتش‌سوزی به وجود آمده نجات دادند.

وی در مورد جزئیات این حادثه آتش‌سوزی افزود: نشت گاز در محیط نانوایی موجب بروز موج آتش‌سوزی می‌شود و ۲ کارگر نانوایی دچار سوختگی شدید می‌شوند و با همکاری نیروهای اورژانس به بیمارستان شهید بهشتی قروه منتقل می‌شوند.

رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی قروه نیز در مورد وضعیت مصدومان سانحه آتش‌سوزی نانوایی در این شهرستان گفت: یکی از مصدومان با درصد سوختگی کم به صورت سرپایی مداوا شد و دیگر مصدوم با حدود ۷۰ درصد سوختگی عملیات لوله‌گذاری تنفسی و ثابت نگه داشتن وضعیت جسمانی او انجام شد.

شاهرخ محمدی در ادامه افزود: شدت جراحات و سوختگی یکی از کارگران نانوایی که حدود ۵۵ سال سن داشت به قدری وخیم بود که برای مداوا به بیمارستان کوثر سنندج اعزام شد و عملیات مراقبت و بستری او به این مرکز درمانی واگذار شد.

وی با اشاره به وضعیت این فرد مصدوم تصریح کرد: این کارگر نانوایی با وجود بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان کوثر سنندج به دلیل شدت سوختگی در نواحی مختلف بدن به خصوص ناحیه گردن فوت کرد.

گفتنی است، بسیاری از واحدهای نانوایی در بسیاری از مناطق شهری و روستایی قروه از انشعابات غیراستاندارد برای مصرف گاز استفاده می‌کنند که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در انتقال گاز انفجار و آتش‌سوزی را به وجود می‌آورند. همچنین ضرورت دارد کارشناسان آتش نشانی به صورت مداوم از این واحدهای صنفی بازدید کنند و نکات ایمنی را به افراد فعال در چنین اماکنی مانند نانوایی‌ها آموزش دهند.

مرگ یک کارگر در مهاباد

به گزارش رکنا، فرمانده انتظامی مهاباد از مرگ یک کارگر، به دلیل مسمومیت ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن در این شهرستان خبر داد.

 فرمانده انتظامی مهاباد اظهار کرد: در پی اعلام مرکز فوریت‌های ۱۱۰ پلیس مبنی بر فوت نگهبان ساختمان تازه احداث در داخل چادر، بلافاصله تیمی از ماموران انتظامی برای بررسی موضوع به محل حادثه اعزام شدند.

محمد توحیدی افزود: در تحقیقات انجام شده مشخص شد که مرد ۵۰ ساله با توجه به معاینه اولیه تیم اورژانس به دلیل مسمومیت ناشی از استنشاق گاز مونوکسید کربن حین خواب جان خود را از دست داده است.

این مقام انتظامی از شهروندان خواست تا قبل از نصب هر گونه دستگاه حرارتی از استاندارد بودن آن و باز و تمیز بودن دودکش ساختمان اطمینان یافته و هر چند وقت یک بار دودکش‌های وسایل گرمایشی را در منزل کنترل کنند.

مرگ کارگر کارخانه قند هفشجان

به گزارش خبرگزاری ایسنا، کارگر کارخانه قند هفشجان واقع در استان چهار محال و بختیاری بعد از گذشت نزدیک به دو ماه به‌ علت شدت جراحات ناشی از حادثه کار، جان خود را از دست داد.

مسئول HSE کارخانه قند هفشجان با اشاره به وقوع حادثه برای یکی از کارگران شاغل در کارخانه قند هفشجان در ۲۰ شهریورماه سال‌جاری، اظهارکرد: بر اثر سقوط حدود هشت کیسه شکر بر روی یکی از کارگران، این فرد دچار شکستگی مهره گردن شد.

آرش حیدری افزود: بالافاصله مصدوم به مرکز درمانی مختل شد، اما متاسفانه به‌علت شدت جراحات و ایجاد مشکل تنفسی، این کارگر جان خود را از دست داد.

وی با بیان اینکه حداکثر ارتفاع کیسه‌های شکر در انبارهای کارخانه قند باید یک متر و ۸۰ سانتی‌متر باشد، بیان کرد: دولت باید در اسرع وقت برای تخلیه انبارها اقدام کند، اما به‌علت تاخیر در تخلیه انبار و کمبود فضا مجبور هستیم ارتفاع کیسه‌ها را بالا ببریم و این مسئله باعث ایجاد خطر برای کارگران شاغل می‌شود.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید