خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  اعتراضات بهبهان؛ افزایش تعداد شهروندان احضار شده به ۷ تن / سند

اعتراضات بهبهان؛ افزایش تعداد شهروندان احضار شده به ۷ تن / سند

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات زینب علیپور، جلال جعفری بردزرد و مرتضی وحدانی در تاریخ ۱۷ آبان‌ماه در شعبه ۱ دادگاه انقلاب ماهشهر برگزار خواهد شد. این افراد در جریان اعتراضات تیرماه سال گذشته نسبت به “وضعیت نابسامان اقتصادی کشور” و “صدور حکم اعدام در پاسخ به اعتراضات مردمی ۹۸” اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند و به همراه تعدادی از شهروندان توسط نیروهای امنیتی در این رابطه بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱ آبان‌ماه ۱۴۰۰، زمان و شعبه جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات زینب علیپور، جلال جعفری بردزرد و مرتضی وحدانی تعیین شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۱۷ آبان‌ماه ۱۴۰۰، در شعبه ۱ دادگاه انقلاب ماهشهر در خصوص اتهاماتی از جمله “تبلیغ علیه نظام” برگزار خواهد شد.

روز گذشته هرانا در گزارشی از احضار فرزانه انصاری فر، مریم کاظمی، علی کاظمی و پیام جیحونی در این خصوص خبر داده بود. با توجه به حضور دستکم ۷۱ شهروند در پرونده مشترک این شهروندان، احتمال می رود تعداد احضار شدگان بیش از این تعداد بوده باشد.

خانم علی پور تیرماه سال گذشته در جریان تجمع اعتراضی در میدان بانک ملی بهبهان بازداشت و مردادماه ۹۹ با تودیع قرار کفالت به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود. این شهروند اردیبهشت‌ماه امسال توسط شعبه ۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان جهت رسیدگی به اتهامات “توهین به رهبری، مشارکت در اخلال در نظم و آسایش عمومی و بر هم زدن امنیت کشور و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی” احضار شد.

 زینب علی پور ۳۹ ساله و ساکن شهرستان بهبهان است.

جلال جعفری و مرتضی وحدانی نیز در خصوص اعتراضات بهبهان در تیرماه سال گذشته بازداشت شدند. آقای جعفری در جریان بازجویی‌ها توسط ماموران اداره اطلاعات بهبهان مورد ضرب و شتم و شکنجه فیزیکی قرار گرفت. نهایتا مدتی بعد مرتضی وحدانی و جلال جعفری در تاریخ ۹ مردادماه ۹۹ با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

۲۶ تیرماه سال گذشته مردم بهبهان در میدان بانک ملی این شهر در اعتراض به “وضعیت نابسامان اقتصادی کشور” و “صدور حکم اعدام در پاسخ به اعتراضات مردمی ۹۸” اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. شمار زیادی از شهروندان معترض در جریان این تجمع و تعدادی پس از پایان اعتراضات در منازل خود بازداشت شدند. هرانا پیشتر طی چند گزارش ضمن احراز هویت شماری از بازداشت شدگان از بازداشت ده‌ها شهروند در ارتباط با این اعتراضات خبر داد.

در جریان اعتراضات آبان ۹۸ در بهبهان تعدادی از شهروندان ساکن این شهر ازجمله مهرداد دشتی نیا، محمود دشتی نیا، فرزاد انصاری فر، محمدحسین قنواتی، احسان عبدالله نژاد و محمد حشم دار با شلیک گلوله نیروهای امنیتی جان خود را از دست دادند. هرانا همچنین در تاریخ ۱ آبان‌ماه سال گذشته از صدور حکم ۱۰۹ سال حبس و ۲۵۹۰ ضربه شلاق برای ۳۶ تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان در بهبهان توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان بهبهان خبر داد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید