خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰, 27th of November 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۸/۰۲ ساعت ۱۰:۵۵:۴۵

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, کودکان  >  مخالفت اداره ثبت احوال با نامگذاری و ثبت هویت یک کودک در تبریز

مخالفت اداره ثبت احوال با نامگذاری و ثبت هویت یک کودک در تبریز

خبرگزاری هرانا – یک کودک در تبریز علیرغم سپری شدن ۲ سال از زمان تولدش، کماکان به دلیل مخالفت اداره ثبت احوال این شهرستان با نام انتخابی، از شناسنامه محروم مانده است. عدم صدور شناسنامه توسط ادارات ثبت احوال برای برخی نام‌های انتخابی امری مسبوق به سابقه است. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در کتابچه اسامی مورد تایید ادارات ثبت احوال که توسط دولت تهیه شده است، عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه‌های‌ حقوق بشری محروم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اداره ثبت احوال تبریز از صدور شناسنامه برای یک کودک به نام «بنسو» خودداری کرده است.

میثم نجاتی پدر «بنسو»، طی یادداشتی در صفحه شخصی خود از عدم صدور شناسنامه توسط اداره ثبت احوال تبریز برای فرزندش خبر داده و نوشته است: “چون‌ اسم‌ دخترم‌ را به زبان مادریمان‌ انتخاب‌ کرده‌ ام‌ هنوز نتوانسته ام بعد از دو سال برایش شناسنامه‌ بگیرم”.

عدم صدور شناسنامه توسط ادارات ثبت احوال برای برخی نام های انتخابی امری مسبوق به سابقه است. ممانعت اداره ثبت احوال از صدور شناسنامه در شرایطی است که امکان دارد کودکان بدون مدارک هویتی با مشکلاتی در دریافت واکسن مواجه شوند.

لازم به یادآوری است اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه می‌شود، اقدام کرده و تمامی اسامی که خارج از لیست درج شده در این کتاب باشد را اسامی غیرمجاز برمی‌شمارد. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در این کتاب عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت، و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید