خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اصناف  >  گزارشی از اعتراض و تجمع سراسری معلمان شاغل و بازنشسته/ تصاویر و ویدئو

گزارشی از اعتراض و تجمع سراسری معلمان شاغل و بازنشسته/ تصاویر و ویدئو

خبرگزاری هرانا – امروز پنجشنبه ۲۲ مهرماه، به دنبال فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در شهرهای مختلف کشور از جمله قم، رشت، جلفا، جهرم، خرمشهر، تاکستان، سقز، داراب، تبریز، اندیمشک، شیراز، کرمانشاه، بجنورد، اصفهان، ساری، ایلام، مریوان، یاسوج، سنندج، بندرعباس، ایذه، بهبهان، اهواز، فریدونکنار، شیروان، سلسله، ممسنی، پلدختر، بروجرد، الیگودرز، اردبیل، خرم‌آباد، زنجان، بوشهر، ملایر، کرمان، بندرانزلی، اراک و قزوین، در مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش شهرهای خود و معلمان ساکن در استانهای تهران و البرز در مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه واقع در تهران دست به تجمعات اعتراضی زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰، اعتراض سراسری معلمان شاغل و بازنشسته سراسر کشور در بسیاری از شهرهای ایران شکل گرفت.

این معلمان در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران در شهرهای مختلف کشور از جمله قم، رشت، جلفا، جهرم، خرمشهر، تاکستان، سقز، داراب، تبریز، اندیمشک، شیراز، کرمانشاه، بجنورد، اصفهان، ساری، ایلام، مریوان، یاسوج، سنندج، بندرعباس، ایذه، بهبهان، اهواز، فریدونکنار، شیروان، سلسله، ممسنی، پلدختر، بروجرد، الیگودرز، اردبیل، خرم‌آباد، زنجان، بوشهر، ملایر، کرمان، بندرانزلی، اراک و قزوین، در مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش شهرهای خود و معلمان ساکن در استانهای تهران و البرز در مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند.

معلمان و فرهنگیان معترض در این تجمعات شعارهایی از قبیل “جای معلم زندان نیست”، “معلم زندانی آزاد باید گردد”، “معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است”،‌ “نه سازش نه تسلیم، همسان سازی بی خواهش”، “دزدی های نجومی، فلاکت عمومی” را سر دادند.

همچنین معلمان معترض در همدان و تبریز با در دست داشتن پلاکارد و سر دادن شعارهایی خواستار آزادی زندانیان دربند از جمله اسماعیل عبدی فعال صنفی معلمان محبوس در زندان مرکزی کرج شدند.

بر اساس گزارش های منتشر شده معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در اهواز ابتدا در مقابل ساختمان صداوسیمای مرکز استان تجمع کردند که در پی اعمال فشار توسط نیروهای انتظامی به سمت اداره کل آموزش و پرورش این استان حرکت کردند. یکی از معلمان حاضر در این تجمع می‌گوید: “من در اسنپ کار میکنم و روزانه دانش آموزان خودم را سوار میکنم، این حرفها را به کی بگویم”.

در روزهای اخیر شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه ای از معلمان سراسر کشور خواست که امروز پنجشنبه ۲۲ مهرماه، برای دادخواهی حقوق از دست رفته‌ خود دست به تجمع بزنند.

این شورا مهمترین مطالبات فرهنگیان را اجرای نظام رتبه بندی بر اساس ۸۰ درصد حقوق هیئت علمی دانشگاه‌ها، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، اجرای کامل و بدون تبعیض فوق‌العاده ‌ویژه برای تمام فرهنگیان، پرداخت حقوق بازنشستگی، توجه ویژه به درخواست‌های کارنامه سبزها و ایجاد امنیت شغلی نیروهای خرید خدماتی، ایجاد بستری امن برای بازگشایی مدارس در این اوضاع کرونا، توقف پولی و خصوصی‌سازی آموزش، توقف پرونده‌سازی علیه فعالان صنفی، آزادی معلمان زندانی و بازگشت به کار معلمان اخراجی، توجه ویژه و ایجاد بستر های لازم برای اجرای اصول ۲۷،۲۶،۱۵ و ۳۰ قانون اساسی، پرهیز از سیاست زدگی در آموزش و پرورش و امنیتی کردن آن، عنوان کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید