خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  تخریب منازل در زاهدان؛ برخورد خشونت آمیز ماموران شهرداری با شهروندان

تخریب منازل در زاهدان؛ برخورد خشونت آمیز ماموران شهرداری با شهروندان

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ۱۳ مهرماه، یک خانه دیگر در حاشیه شهر زاهدان توسط ماموران شهرداری تخریب شد. خانه‌ای که شهرداری مدعی است در زمین‌های غیر مسکونی ساخته شده و حالا ساکنان این منازل به دلایل بسیار از جمله عدم حمایت شهرداری از آنها، باید بی خیال پول بر باد رفته شان شده و با وجود قولنامه بنگاهی بی سرپناه شوند. در ویدیویی که در فضای مجازی منتشر شده است، زن صاحبخانه می‌گوید که چهار مرد با بی احترامی تنها سرپناه‌مان را  خراب کردند و مرا روی‌ زمین پرت کردند و شوهرم را کشان کشان سوار ماشین کردند و رفتند. به گفته یکی از مسولان، تخریب ها با حکم قضایی صورت میگیرد و شهرداری از وضع معیشتی مردم آگاه است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز سه شنبه ۱۳ مهرماه ۱۴۰۰، یک خانه دیگر در حاشیه شهر زاهدان تخریب شد و خانواده ای بی سرپناه شدند.

خانه‌ای که شهرداری مدعی است در زمین‌های غیر مسکونی ساخته شده و حالا ساکنان این منازل به دلایل بسیار از جمله عدم حمایت شهرداری از آنها، باید بی خیال پول بر باد رفته شان شده و با وجود قولنامه بنگاهی بی سرپناه شوند.

در این گزارش ویدیویی صاحبخانه‌ای که خانه‌اش ویران شده، از فقر و نداری‌اش می گوید و به خرابه‌هایی که شهرداری با خانه امیدش ساخته اشاره می‌کند.

این زن اضافه می‌کند: پولی هم ندارم  که دوباره خانه‌ام را بسازم. دیوار اطراف خانه‌ام را با بلوک و سنگ و بدون سیمان بالا آورده ام تا حفاظ خانه ام باشد اما همه آن را خراب کردند.

او می‌گوید: چهار مرد با بی احترامی تنها سرپناه‌مان را  خراب کردند و مرا روی‌ زمین پرت کردند و شوهرم را کشان کشان سوار ماشین کردند و  رفتند. این خانه سرپناهم بود این همه خانه در این شهر چرا خانه مرا خراب کردند دیوار خانه از  بی پولی دیوار نصفه نیمه ساخته شده بود. در خانه‌ام هیچ چیز برای خوردن ندارم ، حتی نان، روغن و قند برای خوردن ندارم انصاف نیست که بی‌خانمان شوم.

یکی دیگر از ساکنان منطقه کشاورز زاهدان که سند خانه‌اش مانند همین خانه‌ها است می‌گوید: خانه خراب شدن حق مردم بی بضاعتی نیست  که حتی چیزی برای خوردن هم ندارند، دولت به جای خانه خراب کردن فکری به حال ما  کند.

این شهروند می گوید: اگر سند زمین ها غیرقانونی است پس چرا در بنگاه ها قولنامه می شود؟ چرا مسئولان وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند که مردم به اشتباه نیفتند، چرا قبل ساخت جلوی آن را نمی‌گیرند و پس از اینکه برای ساخت آن هزینه زیادی را با زحمت فراوان متحمل می‌شویم  تخریب می شود؟ متاسفانه چوب کم کاری‌های مسئولان را  ما می خوریم.

یکی از نیروهای شهرداری زاهدان می گوید: شهرداری برای تمام تخریب ها حکم قضایی دارد و با وجود اطلاع از وضع معیشتی مردم و به دلیل کاربری غیرمسکونی زمین‌ها، اقدام به تخریب منازل این افراد می‌کند.

این  کارشناس شهری  می گوید: مسئولان استان باید  دست افرادی که به نحوی چنین زمین‌های چند هزار متری را در اختیار دارند کوتاه کند. این افراد زمین‌ها را با دیوار کشی در انحصار خود قرار می‌دهند و با قیمت‌های پایین به افراد کم بضاعت به صورت غیر قانونی می‌فروشند  و در نهایت نیز خریداران زمین‌ها  متضرر می شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید