خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰, 27th of October 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۷/۱۲ ساعت ۱۶:۴۴:۳۵

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زنان, سایر گروهها  >  به آتش کشیدن زن جوان توسط پدرش/ دادستان سنندج: پرونده شاکی خصوصی ندارد، با پزشک منتشر کننده خبر برخورد شود

به آتش کشیدن زن جوان توسط پدرش/ دادستان سنندج: پرونده شاکی خصوصی ندارد، با پزشک منتشر کننده خبر برخورد شود

خبرگزاری هرانا – امروز دوشنبه ۱۲ مهرماه، محمد جباری دادستان عمومی و انقلاب سنندج خواهان برخورد با پزشکی شد که از به آتش کشیده شدن زن جوانی در این شهرستان توسط پدرش خبر داده بود. وی ضمن درخواست برخورد کمیته انضباطی نظام پزشکی، از نبود شاکی خصوصی در این پرونده خبر داد. هرانا روز گذشته ضمن احراز هویت قربانی، گزارشی تکمیلی در این خصوص منتشر کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۲ مهرماه ۱۴۰۰، محمد جباری دادستان عمومی و انقلاب سنندج خواهان برخورد با پزشکی شد که از به آتش کشیده شدن زن جوانی در این شهرستان توسط پدرش خبر داده بود.

با توجه به اظهارات دادستان سنندج و همچنین ثبت شماره تماس پدر قربانی جهت تسلیت در آگهی فوت به نظر می‌رسد متهم صرفا به دلیل عدم وجود شاکی خصوصی بازداشت نشده است.

هرانا روز گذشته ضمن احراز هویت این شهروند به نام“فائزه ملکی (ملکی‌نیا)، ۲۲ ساله، از اهالی روستای دولت آباد (کورکوره) از توابع شهرستان سنندج” گزارشی تکمیلی در این خصوص منتشر کرده بود.

صبح دیروز ایمان نوابی پزشک جراح، با انتشار پستی در صفحه شخصی خود با اعلام خبر جان باختن این شهروند دلیل به آتش کشیده شدن این زن جوان توسط پدرش را “داشتن دوست پسر” عنوان کرده و از آزاد بودن پدر خبر داده بود. به گفته وی، قربانی پس از تحمل درد بسیار که تنها در جراحی اولیه شامل برداشتن تمامی مناطق سوخته و قطع هر دو دست بود، جان خود را از دست داده است.

شب گذشته پست منتشر شده توسط این پزشک به دلایل نامعلومی از دسترس خارج شد و او با انتشار پست دیگری مسئولیت مطالب منتشر شده را پذیرفته و گفت: “پست آخرم از دسترس خارج شد… برای حمایت از مظلومی که فریادرسی نداشت تلاش کردم و خواهم کرد. این دادخواهی از طریق کارشناسان حقوقی ادامه خواهد داشت”.

یک منبع مطلع در خصوص این رخداد به هرانا گفته بود: “فائزه ملکی مدتی پیشتر ازدواج کرده و از همسرش جدا شده بود. پس از آن با مرد جوانی آشنا شده و قصد ازدواج با یکدیگر را داشتند اما خانواده پسر با این ازدواج مخالفت کردند. با این وجود عکس‌هایی مبنی بر ادامه رابطه فائزه و پسر جوان به دست پدر فائزه رسید. نهایتا پدر فائزه چند روز قبل اقدام به آتش زدن دخترش با بنزین کرد”.

این منبع مطلع افزوده بود: “فائزه را به بیمارستان کوثر سنندج منتقل کردند اما تلاش‌های تیم پزشکی به دلیل شدت جراحات بی‌فایده بود. پس از فوت فائزه نیز شماری از شهروندان پدرش یعنی “ح.م” که گفته می‌شود مشکل سومصرف مواد مخدر هم دارد در میدان اقبال سنندج مورد ضرب و شتم قرار دادند. نیروی انتظامی تعدادی از این شهروندان را بازداشت و آقای ملکی را نیز با خود برد.”

گفتنی است صبح دیروز ایمان نوابی پزشک جراح، با انتشار پستی در صفحه شخصی خود با اعلام خبر جان باختن این شهروند دلیل به آتش کشیده شدن این زن جوان توسط پدرش را “داشتن دوست پسر” عنوان کرده و از آزاد بودن پدر خبر داده بود. به گفته وی، قربانی پس از تحمل درد بسیار که تنها در جراحی اولیه شامل برداشتن تمامی مناطق سوخته و قطع هر دو دست بود، جان خود را از دست داده است.

لازم به ذکر است بر اساس قانون مجازات اسلامی پدری که فرزندش را بکشد در صورت محکومیت در دادگاه به پرداخت دیه و حبس محکوم می‌شود. در برخی موارد پدران، پس از بررسی این موضوع که پدر به دلیل قتل فرزند اعدام نمی‌شود دست به قتل زده‌اند.

از سوی دیگر در قوانین ایران مواردی در نظر گرفته شده تا افرادی که مرتکب “قتل‌های ناموسی” می‌شوند را از مجازات‌های سنگین معاف کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید