خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت ناهید تقوی در زندان اوین

گزارشی از آخرین وضعیت ناهید تقوی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – ناهید تقوی، شهروند دو تابعیتی محبوس در زندان اوین علیرغم دستور پزشک مبنی بر جراحی کمر و تامین وثیقه توسط خانواده تاکنون از اعزام به مرخصی درمانی محروم مانده است. خانم تقوی مردادماه امسال توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۱۰ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۵ مهرماه ۱۴۰۰، ناهید تقوی، شهروند دو تابعیتی محبوس در زندان اوین علیرغم دستور پزشک مبنی بر جراحی کمر و تامین وثیقه  توسط خانواده تاکنون از اعزام به مرخصی درمانی محروم مانده است.

روز سه‌شنبه ۳۰ شهریورماه پس از اعزام ناهید تقوی به بیمارستان خارج از زندان، پزشک متخصص از نیاز فوری این شهروند دو تابعیتی به جراحی در ناحیه کمر خبر داده است. مریم کلارن، دختر خانم تقوی نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که با گذشت نزدیک به یک ماه از زمان موافقت با اعزام به مرخصی و تامین قرار وثیقه ۲ میلیارد تومانی از سوی خانواده این زندانی تاکنون از آزادی او ممانعت به عمل آمده است.

هرانا نخستین‌بار در تاریخ ۲۸ مهرماه ۹۹ طی گزارشی از بازداشت خانم تقوی در منزل خود در تهران توسط نیروهای امنیتی در جمعه شب مورخ ۲۵ مهرماه ۹۹ خبر داد و گفت که ماموران در حین بازداشت اقدام به تفتیش منزل این شهروند کرده و برخی از وسایل شخصی او ازجمله لپ‌تاپ، تلفن همراه، پاسپورت‌ها و کتاب‌های وی را ضبط کرده و با خود بردند.

خانم تقوی در تاریخ ۲۶ اسفندماه ۹۹ با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به بند زنان منتقل شده بود. خانم کلارن پیشتر گفته بود که مادرش از زمان بازداشت طی ۸۰ جلسه و معادل ۱۰۰۰ ساعت تحت بازجویی قرار گرفته است.

قاضی حاجی مرادی پیشتر در مراجعه خانواده این شهروند به دادسرا به آنها گفته بود که تنها وکلای مورد اعتماد قوه قضاییه اجازه دسترسی به این پرونده را دارند. وی همچنین افزوده بود که پرونده خانم تقوی تا زمانی که «او اتهامات خود را قبول نکند، به دادگاه ارجاع داده نخواهد شد.»

خانم تقوی مردادماه امسال توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهامات “مشارکت در اداره گروه غیرقانونی و فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱۰ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

ناهید تقوی، شهروند ۶۷ ساله دو تابعیتی ایرانی-آلمانی و مهندس معمار بازنشسته است. خانم تقوی در سال ۱۳۸۲ همراه با خانواده خود از ایران به آلمان مهاجرت کرد و طی ۱۵ سال اخیر بین ایران و آلمان در رفت‌وآمد بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید