خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۲ شهروند در اردبیل برگزار شد

جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۲ شهروند در اردبیل برگزار شد

خبرگزاری هرانا – جلسه رسیدگی به اتهامات، حسین بالاخانی عیسی لو، مصطفی پروین، مرتضی پروین، حامد حیدری باریس، محمد جولانی اوجاق، پرویز سیابی گرجان، سبحان بخشی، مهدی هوشمند، بهمن خیرجو، مجتبی پروین، عسگر اکبرزاده خضرآبادی و سجاد جولانی اوجاق، ۱۲ تن از فعالین ترک (آذربایجانی)، امروز یکشنبه‌ ۴ مهرماه در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان اردبیل برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه‌ ۴ مهر ۱۴۰۰، جلسه رسیدگی به اتهامات دوازده تن از فعالین ترک (آذربایجانی) در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان اردبیل برگزار شد.

در جریان این جلسه دادگاه به اتهامات “اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال” و “تمرد نسبت به ماموران انتظامی حین انجام وظیفه” رسیدگی شده است.

این شهروندان پیشتر نیز در جلسه دیگری در تاریخ ۲۹ شهریور‌ماه، از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل به ریاست قاضی قدیمی، در خصوص اتهامات «توهین‌ به‌ رهبری‌» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند.

 در جریان اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین در واکنش به تحولات منطقه، طی روزهای چهارشنبه ۹ مهرماه تا روزهای ۱۳ و ۲۷ مهرماه ۹۹ تعداد پرشماری بازداشت شدند.

هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، تهران، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

بنا بر اصل ۲۷ قانون اساسی شرکت در اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح آزاد است و مسالمت آمیز تلقی می‌شود.

تیرماه سال گذشته نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید