خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  رضا گلپور از زندان اوین آزاد شد

رضا گلپور از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا – رضا گلپور چمرکوهی نویسنده کتاب شنود اشباح و زندانی امنیتی، امروز شنبه ۳ مهرماه، از زندان اوین آزاد شد. آزادی آقای گلپور پس از تحمل بیش از ۴ سال و ۸ ماه حبس و به دنبال قبول اعاده دادرسی و صدور حکم برائت از سوی دیوان عالی کشور، صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۵ بعداز ظهر امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰، رضا گلپور چمرکوهی نویسنده کتاب شنود اشباح و زندانی امنیتی، از زندان اوین آزاد شد.

برادر او با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود گفته است که آزادی وی در پی تبرئه شدن از اتهامات مطروحه در پرونده اش از سوی دیوان عالی کشور صورت گرفته است. رضا گلپور نزدیک به ۵ سال از این حکم را بدون مرخصی سپری کرده است.

رضا گلپور در بهمن‌ماه سال ۹۵ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو الف زندان اوین منتقل شد. وی در مردادماه ۹۶ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهامات “جاسوسی برای دولت متخاصم، اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و نگهداری مهمات (فشنگ) جنگی” مورد محاکمه قرار گرفت و به ۲۸ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

آقای گلپور نهایتا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر از اتهام جاسوسی تبرئه و از بابت اتهام “همکاری با دولت اسرائیل” افزون بر اتهامات پیشین مورد محاکمه قرار گرفت. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۵ سال حبس تعزیری برای او قابل اجرا بود.

آقای گلپور سال گذشته در ایام زندان از بابت پرونده جدیدی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به دلیل «تهییج احساسات عمومی» از طریق «بزرگ‌نمایی مشکلات کشور» و «سیاه نمایی» طی نامه‌نگاری با ابراهیم رئیسی به ۱ سال و ده روز حبس تعزیری محکوم شده بود.

وی پیشتر در دی ماه سال گذشته از زندان اوین به یکی از سلول‌های انفرادی بند امن زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود و مدتی را در این زندان به سر میبرد.

رضا گلپور چمرکوهی، متولد ۱۳۵۶ است، او را به نام نویسنده کتاب شنود اشباح می‌شناسند که سال ٨١ توسط انتشارات کلیدر منتشر شده و فحوای آن ایراد اتهام جاسوسی به چهره‌های مطرح اصلاح‌طلبان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید