خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  درخواست مجدد اعاده دادرسی؛ گزارشی از آخرین وضعیت مریم اکبری منفرد در زندان سمنان

درخواست مجدد اعاده دادرسی؛ گزارشی از آخرین وضعیت مریم اکبری منفرد در زندان سمنان

خبرگزاری هرانا – مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی در تبعید، دوازدهمین سال از دوران محکومیت خود را بدون مرخصی در زندان سمنان سپری می‌کند. حسین تاج وکیل مدافع این زندانی، ضمن اشاره به تداوم محرومیت موکلش از حداقلی‌ترین ظرفیت‌ تسهیلات قانونی، از درخواست اعاده دادرسی مجدد برای پرونده‌ی این زندانی سیاسی خبر داد. به گفته او درخواست اعاده دادرسی پیشین وی که بر مبنای لایحه قبلی بوده، بدنبال اعمال تغییراتی در قانون، مورد بی توجهی مراجع قضایی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اصناف نیوز، حسین تاج وکیل مدافع مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی در تبعید، از اعاده دادرسی مجدد برای پرونده‌ی موکلش خبر داد.

این وکیل دادگستری در این خصوص عنوان کرد: پس از تغییر قانون و لزوم اجرای قانون جدید بر وفق ماده ۱۰ از قانون مجازات اسلامی، هیچ توجهی به لایحه‌ی قبلی نشد. با ابلاغ سندهای امنیت قضایی و تحول قضایی، مجدداً از مراجع تقاضا کردیم که امکان بهره‌مندی موکل از حداقلی‌ترین ظرفیت‌ تسهیلات قانونی مهیا شود اما باز هم با بی توجهی مسئولان روبرو شدیم.

آقای تاج با بیان اینکه تداوم تحمل حبس خانم اکبری منفرد در حالی صورت می گیرد که وی می‌بایست با اعمال قانون جدید از زندان آزاد می‌شد، ادامه داد: به همین دلیل مجددا لایحه‌ای در این خصوص تنظیم کرده‌ام که به زودی به مرجع قضایی ارسال خواهم کرد.

حسین تاج در ادامه درباره‌ی اعمال محدودیت های جدید برای این زندانی، موکل و خانواده وی، خاطرنشان کرد: وضعیت چگونگی ملاقات با این زندانی در پی انتقالش از زندان اوین به زندان سمنان بسیار سخت شده است. شرایط خانم منفرد در زندان سمنان به هیچ عنوان مناسب نیست‌ و برای موکل و خانواده او، محدودیت‌های بیشتری نسبت به قبل اعمال شده است؛ محدودیت هایی که هیچ‌ یک محمل قانونی ندارند!

وکیل مدافع این زندانی در تبعید با اشاره به محرومیت ۱۲ ساله موکلش از اعزام به مرخصی، گفت: رویکرد و مواجهه دادستانی در پرونده‌ی خانم اکبری منفرد به‌ غایت سخت‌گیرانه بوده‌ و ایشان از زمان بازداشت در سال ۱۳۸۸ تا امروز حتی یک روز هم به مرخصی نیامده است. به کرات تقاضای مرخصی شده که همواره با این تقاضا مخالفت شده است. بدیهی است که دادستانی با تلقی واژه امتیاز و نه حق برای «مرخصی»، خود را با هیچ تکلیفی برای اعلام چرایی مخالفت مواجه نمی‌بیند! درباره‌ی آزادی مشروط هم اقدام‌ها و نتیجه‌های مترتب بر آن یکسان بوده‌ است.

مریم اکبری منفرد ساعت ۳ بامداد ۱۰ دیماه سال ۱۳۸۸ و پس از حوادث عاشورای ۸۸ بازداشت و در خردادماه سال بعد توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

اتهام این زندانی “محاربه از طریق عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران” عنوان شده اما خود او آن را وارد ندانسته است.

وی پس از حدود ۹ ماه تحمل حبس در یکی از سلول‌های انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین، بند متادون و بند زندان زندان اوین از مهرماه ۸۹ در زندان رجایی شهر تحمل حبس می‌کرد و در اردیبهشت ۹۰ به زندان قرچک ورامین منتقل شد. او در آنجا و پس از اعتراض به شرایط زندان و نوشتن نامه‌های متعدد به مراجع تقلید، مسئولان نظام و احمد شهید، گزارشگر سابق ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

خانم اکبری منفرد در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۹۹، از زندان اوین به زندان سمنان تبعید شد.

خانم اکبری منفرد روز اول تبعید در بازداشتگاه موسوم به مبارزه با موادمخدر نگهداری شده و توسط ماموران اداره اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفته است. او نهایتا بدون رعایت اصل تفکیک جرائم و در نبود امکانات بهداشتی به بند عمومی این زندان منتقل شده است.

لازم به ذکر است که دو برادر مریم اکبری منفرد در سال‌های ۶۰ و ۶۳ به اتهام ارتباط و عضویت در سازمان مجاهدین خلق ایران توسط دادگاه‌های انقلاب در ایران اعدام شدند. برادر کوچک و خواهرش نیز در تابستان سال ۶۷ و همزمان با موج اعدام زندانیان سیاسی اعدام شدند.

خانم اکبری منفرد مادر سه دختر است و تا این لحظه از حق آزادی مشروط و حتی یک روز مرخصی طی دوران حبس خود محروم مانده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید