خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  گزارشی از وبینار حقوق بشر در ایران؛ چشم انداز پیش رو

گزارشی از وبینار حقوق بشر در ایران؛ چشم انداز پیش رو

خبرگزاری هرانا – روز پنج‌شنبه ۲۵ شهریورماه، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اقدام به برگزاری وبینار آنلاینی با موضوع “نقش دیپلماسی در پیشبرد احترام به حقوق بشر” بر روی پلتفرم زوم کرد. در این پنل که با سخنان جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران آغاز شد، شبنم مجتهدی، حقوقدان و فعال حقوق بشر مدیریت آن را بر عهده داشت و مایکل پیج (سازمان دیده بان حقوق بشر)، محمد العبدالله (مرکز عدالت و پاسخگویی سوریه)، پاتریک کلاوسون (اندیشکده واشنگتن)، کریستینا استورم (انیستیتو دی-آی) و اسکایلر تامپسون (هماهنگ کننده ترویجگری، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران) از دیگر شرکت کنندگان آن بودند. این میزگرد آنلاین با ترجمه همزمان گفتاری و شنیداری فارسی-انگلیسی همراه بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنج‌شنبه ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۰، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اقدام به برگزاری وبینار آنلاینی با موضوع “نقش دیپلماسی در پیشبرد احترام به حقوق بشر” بر روی پلتفرم زوم کرد.

این برنامه که مدت ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه به طول انجامید، با شرکت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران آغاز شد، شبنم مجتهدی، حقوقدان و فعال حقوق بشر مدیریت آن را بر عهده داشت و مایکل پیج (سازمان دیده بان حقوق بشر)، محمد ال عبدالله (مرکز عدالت و پاسخگویی سوریه)، پاتریک کلاوسون (اندیشکده واشنگتن)، کریستینا استورم (انیستیتو دی-آی) و اسکایلر تامپسون (هماهنگ کننده ترویجگری، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران) از دیگر شرکت کنندگان آن بودند. این میزگرد آنلاین با ترجمه همزمان گفتاری و شنیداری فارسی-انگلیسی همراه بود.

شبنم مجتهدی در ابتدای پنل نگرانی خود را از وضعیت حقوق بشر در ایران ابراز کرد. به گفته او وضعیت حقوق بشر در یک دهه گذشته در کشور رو به وخامت گذاشته و حال روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی نگرانی‌ها در این خصوص را افزایش داده است. جاوید رحمان نیز در آغاز سخنان خود شرایط موجود را نتیجه مسدود بودن راه‌های تغییر و اصلاح از طریق دموکراسی توصیف کرده و خواستار استفاده هر چه بیشتر از سازوکارهای موجود حقوق بین‌الملل در عرصه حقوق بشر شد.

پاتریک کلاوسون در ادامه به بازداشت شهروندان دوتابعیتی توسط جمهوری اسلامی و تلاش برای مبادله با زندانیان اشاره کرد. به گفته او این خواسته عمدتا به دلیل نادرست دانستن مبادله یک شهروند بی گناه با یک زندانی گناهکار با مخالفت ایالات متحده روبرو می‌شود. همچنین کریستینا استورم از تلاش خود برای پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر از طریق همکاری با پروژه جدید مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گفت و اضافه کرد: “در تلاشیم تا اطمینان حاصل کنیم که گناهکاران و کسانی که جنایت علیه بشر انجام می‌دهند در نهایت مجازات در انتظار آنها خواهد بود.”

محمد العبدالله خواستار بازنگری در تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی شد تا به نحوی تنظیم شوند که شهروندان معمولی آسیب نبینند و همچنین معافیت‌های بشردوستانه باید برای کمک به غیرنظامیان گسترش پیدا کند. اسکایلر تامپسون نیز تحریم‌های هدفمند ناقضان حقوق بشر را موثر خوانده و افزود: “ما چندین مورد شاهد بوده‌ایم که مجازات هدفمند مقامات زندان و همکارانشان باعث کاهش تخلفات حقوق بشری از سوی آنها شده است.” وی همچنین به موضع دولت انگلستان در زمینه حقوق بشر انتقاد کرده و ادامه داد: “در حالی که قاضی ابوالقاسم صلواتی به دلیل نقض جدی حقوق بشر در فهرست تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد، هنوز انگلیس اقدام مشابهی انجام نداده است.” این در حالی است که نازنین زاغری-راتکلیف در ابتدا توسط قاضی صلواتی در یک دادگاه ناعادلانه به  ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مایکل پیج در پایان از تلاش مقامات ایرانی برای سرپوش گذاشتن و آزار خانواده‌های قربانیان به دلیل دادخواهی پس از ساقط کردن هواپیمای اوکراینی PS752 توسط  پدافند هوایی نیروهای مسلح بر فراز آسمان تهران در ژانویه ۲۰۲۰ و قتل ۱۷۶ نفر سخن گفت. او نهایتا افزود: “همه اقدامات ایالات متحده در ارتباط با ایران هنگامی موثرتر خواهد بود که از سیاست حقوق بشر منسجم‌تری استفاده کند. زمانی که ایالات متحده حقوق بشر را در ایران نادیده بگیرد یا از نقض حقوق بشر از سوی متحدانش در خاورمیانه توسط مصر، عربستان سعودی و اسرائیل چشم پوشی کند یا در آن شریک باشد، ایالات متحده در ارتقای حقوق بشر کمتر مثمر ثمر خواهد بود.”

نسخه کامل این وبینار را می‌توانید در کانال یوتیوب مجموعه فعالن حقوق بشر در ایران مشاهده کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید