خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی مریوان

کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی مریوان

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه ۱۷ شهریورماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان مریوان، یک کولبر جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبر نیوز، امروز چهارشنبه ۱۷ شهریورماه ۱۴۰۰، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی مریوان، یک کولبر جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، هویت وی سیروان گلزاری اهل روستای “جشنی‌آباد” از توابع شهرستان مریوان عنوان شده است.

آقای گلزاری در میان گروهی از کولبران هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفته است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید