خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه

زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۱۵ شهریور، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهرستان بانه، دو کولبر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، روز دوشنبه ۱۵ شهریورماه ۱۴۰۰، دو کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مرز “برویشکانی” شهرستان بانه، زخمی شدند.

هویت این کولبران صدیق تکابی، ۵۵ ساله و خبات صادقی، ٢٠ ساله، اهل شهرستان سقز عنوان شده است.

این کولبران که بدون اخطار قبلی هدف شلیک نیروهای نظامی قرار گرفته‌اند، جهت مداوا به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی واقع در بانه و یکی از بیمارستان‌های شهرستان سقز منتقل شده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران؛ ویژه سال ۲۰۲۰ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۳۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۹ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۴ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید