خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  محمدحسن سلمانی از زندان تهران بزرگ آزاد شد

محمدحسن سلمانی از زندان تهران بزرگ آزاد شد

خبرگزاری هرانا – محمدحسن سلمانی، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی نسبت به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی، روز دوشنبه ۱۸ مردادماه به صورت زودهنگام از زندان تهران بزرگ آزاد شد. او پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران، به ۲۳ ماه حبس تعزیری و تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. با استناد به ماده ۱۳۴، پانزده ماه از این میزان حبس قابل اجرا بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۸ مردادماه ۱۴۰۰، محمدحسن سلمانی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دیماه ۹۸، از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

آزادی این شهروند پس از سپری کردن بیش از ۶ ماه از دوران محکومیت ۱۵ ماهه او و به صورت زودهنگام صورت گرفته است.

آقای سلمانی در تاریخ ۲۱ دیماه ۹۸ بازداشت و به مدت ۸ روز در مکانی نامعلوم نگهداری شد. او نهایتا پس از تعیین وثیقه در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای اوین به بازداشتگاه اطلاعات سپاه منتقل و در تاریخ ۷ بهمن‌ماه همان سال با تودیع قرار ۲۰۰ میلیون تومانی از بازداشتگاه این نهاد امنیتی آزاد شد.

محمدحسن سلمانی پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی(هواپیما)” به ۱ سال و ۳ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “توهین به رهبری” به ۸ ماه حبس و تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. این حکم تیر ماه سال گذشته توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۵ ماه زندان در خصوص اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی برای او قابل اجرا بود.

وی نهایتا در تاریخ ۲۹ بهمن ۹۹، پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین، جهت تحمل دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

محمدحسن سلیمان، فرزند قاسم شهروند ساکن تهران است.

در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۹۸، پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین، توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ساقط شد. صبح شنبه ۲۱ دی ماه، ستاد کل نیروهای مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تایید این واقعه مدعی شد که هدف گیری هواپیمای مسافربری غیرعمدی و ناشی از خطای عامل انسانی بوده است. این موضوع منجر به موجی از اعتراضات به خصوص در دانشگاه‌های مختلف کشور شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید