خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه ۹ مرداد، کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه برای نوزدهمین روز متوالی در مقابل ساختمان فرمانداری شوش، گروهی از کارگران شهرداری رودبار در مقابل درب پارکینگ نقلیه موتوری این شهرداری و همچنین جمعی از کارکنان و مهندسان شاغل در نیروگاه برق حرارتی و گازی زیر مجموعه شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی، در محوطه این شرکت واقع در تبریز، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند. بعلاوه طی روز گذشته و امروز، در ادامه اعتراضات سراسری مردم ایران، شماری از شهروندان در شهرهای اهواز، تهران و گلستان تهران، دست به اعتراض و راهپیمایی زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۹ مردادماه ۱۴۰۰، گروهی از هنرمندان و شهروندان به دنبال انتشار یک فراخوان در حمایت از مردم خوزستان و اعتراض به شرایط کشور، در تئاتر شهر تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.

شهروندان معترض در جریان این تجمع شعارهایی علیه سیدعلی خامنه ای و جمهوری اسلامی سردادند و در ویدئو دریافتی، صدای تیراندازی و یا شلیک گاز اشک‌آور توسط نیروهای نظامی به گوش می رسد.

همچنین یک شهروند معترض در گفتگو با هرانا از بازداشت شماری از شهروندان خبر داد.

همزمان هرانا طی گزارشی مجزا، به جزئیات و چگونگی تجمع هنرمندان و شهروندان معترض در تئاتر شهر تهران پرداخته است.

افزون بر این، شب گذشته نیز شهروندان معترض در شهرهای تهران و گلستان واقع در استان تهران، دست به اعتراض زده بودند.

پس از قهرمانی تیم پرسپولیس و در جریان حضور هواداران این تیم در خیابان‌های تهران، نیروهای نظامی با موتور و باتوم وارد جمعیت شده و سعی در ضرب و شتم و متفرق کردن مردم را داشتند.

در ویدیوهایی که بامداد شنبه از تهران منتشر شده، شعارهایی علیه علی خامنه ای و جمهوری اسلامی شنیده می‌شود.

بعلاوه در شهر گلستان تهران، در جریان تجمع اعتراضی مردم، شعارهایی از قبیل “این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت” و “مرگ بر دیکتاتور” سر داده شده است.

بعلاوه امتداد نیوز گزارش داد که روز جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰، شماری از شهروندان معترض، در بلوار ساحلى اهواز دست به تجمع اعتراضی زدند.

بر اساس این گزارش، در جریان این اعتراض دستکم ۴ مرد و ۲ زن بازداشت شدند.

تجمع کنندگان پلاکاردهایی با مضمون مخالفت با انتقال آب‌های خوزستان در دست داشتند.

تجمعات مردمی از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه در استان خوزستان در اعتراض به بی آبی و سوء مدیریت مسئولان، در این استان آغاز و در شهرهای مختلف کشور گسترش پیدا کرد. بر اساس گزارشات دریافتی علاوه بر ده ها کشته و زخمی در جریان این اعتراضات صدها شهروند معترض نیز بازداشت شده اند.

تجمع کارگران هفت تپه

به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰، در نوزدهمین روز از اعتصاب کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، شماری از کارگران این مجتمع پس از تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری شوش، در بازار این شهر دست به راهپیمایی زدند.

کارگران هفت تپه اهم مطالبات خود را پرداخت حقوق معوقه، بازگشت به کار همکاران اخراجی، واکسیناسیون کارگران و تعیین تکلیف وضعیت شرکت پس از اعلام لغو واگذاری، عنوان کردند.

تجمع کارگران شهرداری رودبار

به گزارش ایلنا، امروز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰، گروهی از کارگران شهرداری رودبار، در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، برای پنجمین روز در مقابل درب پارکینگ نقلیه موتوری شهرداری رودبار، دست به تجمع زدند.

این کارگران اهم مطالبات خود را پرداخت ۵ ماه حقوق و رفع مشکلات بیمه‌ای عنوان کردند.

این کارگران اظهار داشتند:‌ در طول یک هفته گذشته چند بار در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق دست به اعتراض صنفی زده و از کار کردن خودداری کرده‌ایم. در آخرین تجمع که در تاریخ ۶ مرداد ماه برگزار شد، مسئولان شهری وعده پیگیری مطالباتمان را دادند که تا کنون اقدامی صورت نگرفته است.

این کارگران که در بخش‌های مختلف مجموعه شهرداری کار می‌کنند، در ادامه گفتند: کار می‌کنیم اما از دستمزد خبری نیست. در شرایط اقتصادی فعلی، حتی اگر کارگر دستمزد هم بگیرد، نمی‌تواند نیازهای ضروری خانوار را تامین کند چه برسد به ما که پرداخت دستمزدهایمان ماه‌ها به تعویق افتاده است.

به گفته این کارگران، علیرغم اینکه مسئولان شهری از وضعیت مطالبات آن‌ها باخبرند اما تا این لحظه در خصوص پرداخت مطالبات مزدی کارگران مجموعه شهرداری رودبار اقدامی صورت نداده‌اند.

یکی از کارگران معترض اقزود: در طول چهار تا ۵ ماه گذشته هر ماه بخشی کمی از حقوق خود را به صورت علی‌الحساب دریافت کرده‌ایم که در نهایت مجموع دریافتی ما در طول ۵ ماه گذشته حدود ۵ تا ۶ میلیون تومان بوده است.

یکی دیگر از کارگران در پایان عنوان کرد: در حالی ما کارگران پیمانکاری شهرداری رودبار به دلیل شرایط بد مالی از مسئولان شهری انتظارپرداخت حقوق داشتیم که در روز‌های گذشته به حساب کارکنان رسمی مبالغی واریز شده است.

تجمع کارکنان و مهندسان شاغل در نیروگاه برق حرارتی و گازی در تبریز

به گزارش ایلنا، جمعی از کارکنان و مهندسان شاغل در نیروگاه برق حرارتی و گازی زیر مجموعه شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی، در محوطه این شرکت واقع در تبریز، دست به تجمع زدند.

بر اساس این گزارش، شهروندان معترض از دلایل برگزاری این تجمع را “حذف‌ کارانه‌های خود از سال‌های گذشته، صادر نشدن احکام سال جدید و ترمیم حقوق متناسب با تورم و هزینه زندگی، پرداخت نشدن برخی پاداش‌های سالهای گذشته به همراه مزایای انگیزشی و رفاهی و واگذار نشدن ۵ درصد سهام ترجیحی به کارکنان از زمان واگذاری ۴۹ درصد سهام شرکت در سال ۹۴” عنوان کردند.

کارکنان و مهندسان شاغل در این نیروگاه باید از سال ۹۴ به مدت ۱۵ سال، زیرپوشش مصوبات توانیر و وزارت نیرو قرار می‌گرفتند اما آیتم‌های مزدی آن‌ها به صورت کامل تسویه نشده است.

همچنین امروز جلسه‌ای میان معترضان و مدیریت برگزار و مقرر شد که کارکنان جلسه‌ای با مالک بخش خصوصی داشته باشند.

در همین حال بازنشستگان این نیروگاه از سال ۹۸ کمک هزینه رفاهی خود را دریافت نکرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید