خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  نگاهی به مشکلات زندانیان محبوس در زندان قرچک ورامین

نگاهی به مشکلات زندانیان محبوس در زندان قرچک ورامین

خبرگزاری هرانا – زندان قرچک ورامین (ندامتگاه شهرری) ویژه زنان و دارای ۱۲ بند است. متهمان و محکومان از همه نوع در این زندان به سر می‌برند. زندانیان محبوس در این زندان مانند دیگر زندان های کشور با مشکلات بسیاری در زمینه های مختلف روبرو هستند. در گزارش پیش رو به گوشه ای از این مشکلات از جمله عدم توزیع اقلام بهداشتی، کیفیت پایین غذا، عدم رسیدگی پزشکی و فقدان سیستم سرمایش مناسب علیرغم تراکم بالای جمعیت در بندها، اشاره شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زندانیان محبوس در زندان قرچک ورامین مانند دیگر زندان های کشور با مشکلات بسیاری در زمینه‌های مختلف روبرو هستند.

هرچند حبس به خودی خود مشکلات بسیاری را برای زندانی و خانواده او ایجاد می‌کند و آثار آن همواره بر زندگی پس از زندان نیز تاثیر مستقیم دارد، بی توجهی مسئولان به شرایط زندانی و نقض حقوق آن شرایط تحمل حبس را بیش از پیش دشوار می‌کند.

در گزارش پیش رو به وضعیت عدم توزیع اقلام بهداشتی، کیفیت پایین غذا، عدم رسیدگی پزشکی و فقدان سیستم سرمایش مناسب علیرغم تراکم بالای جمعیت در بند ها، پرداخته شده است.

زندان قرچک ورامین (ندامتگاه شهرری) ویژه زنان و دارای ۱۲ بند است. متهمان و محکومان از همه نوع در این زندان به سر می‌برند. متهمان و زندانیان سیاسی نیز بدون رعایت اصل تفکیک جرایم به منظور فشار بیشتر به این زندان منتقل می‌شوند. نبود امکانات اولیه رفاهی، مشکل سیستم فاضلاب زندان، آب شور و قطعی مداوم آب شیرین در فصل گرما، کمبود امکانات پزشکی و بهداشتی به ویژه پس از شیوع ویروس کرونا، عدم اعزام‌های پزشکی و تراکم بالای زندانیان موجب بروز مشکلات عدیده برای آنان شده است. همچنین کیفیت بسیار بد غذای زندان و شیوع و توزیع مواد مخدر مشکلات را دوچندان کرده است.

تراکم جمعیت در بندها بالا بوده و گفته می‌شود در اغلب بندها حدود ۱۳۰ الی ۱۵۰ زندانی دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند. به دلیل تراکم بالای جمعیت سیستم‌های خنک کننده و کولر پاسخگوی جمعیت آنان نبوده و این زندانیان با شروع فصل گرما، در بندهای این زندان که فاقد هرگونه روزنه و پنجره است، از دمای بالای هوا رنج می‌برند. در چنین شرایطی دسترسی زندانیان به هواخوری بندها نیز تنها از ساعت ۷ صبح تا ۷ عصر امکان پذیر است.

از دیگر مشکلات زندانیان محبوس در زندان قرچک ورامین می توان به نبود امکانات بهداشتی و عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت زندانیان در شرایط بحران ویروس کرونا اشاره کرد. عدم توزیع اقلام بهداشتی از جمله موادضدعفونی کننده، دستکش و ماسک موجب افزایش نگرانی زندانیان شده است. به گفته یک منبع مطلع درحالیکه پیش از این از سوی زندان در بین زندانیان ماسک توزیع می‌شد، اکنون زندانیان مجبور به تهیه ماسک با چند برابر قیمت بازار از فروشگاه زندان هستند.

گفته می‌شود طی هفته اخیر حدود ۵ الی ۶ تن از زندانیان با علائم مشکوک به کرونا، از بند ویژه زندانیان جرائم مالی به سلول‌های انفرادی که به عنوان قرنطینه در نظر گرفته شده، منتقل شده‌اند. سلول‌هایی که پیش از این زندانیان محکوم به اعدام پیش از اجرای حکم به آنجا منتقل می‌شدند. در حالی که حدود ۵۰ الی ۶۰ تن از زندانیان محبوس در این بند دارای علائم مشکوک ابتلا به کرونا هستند، رسیدگی پزشکی به این زندانیان در بهداری زندان به تجویز مسکن محدود شده و در برخی موارد علیرغم وخامت حال زندانیان، از اعزام آنها به بیمارستان و یا سایر مراکز درمانی خارج از زندان خودداری می‌شود.

همچنین گفته می‌شود که کیفیت غذا نسبت به گذشته بدتر شده است. یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “پیش از این گوشت قرمز در برنامه غذایی زندانیان نبود و حالا گوشت مرغ هم حذف شده است. از جمله غذاهایی که برای زندانیان آماده می شود برنج نیمه پخته بی کیفیت درجه چندم به همراه سیب زمینی، قیمه با لپه نیم‌پز است. قبلا در غذاهای زندان شن هم دیده شده بود. سازمان زندان‌ها در توضیح دلایل حذف مرغ از برنامه غذایی زندانیان مدعی شده که بودجه کافی ندارد.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید