خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام ۳ زندانی در زندان های شیروان و یزد

اجرای حکم اعدام ۳ زندانی در زندان های شیروان و یزد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز یکشنبه ۳ مرداد ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان شیروان واقع در استان خراسان شمالی به اجرا در آمد. همزمان دو زندانی با اتهامات مرتبط با مواد مخدر در زندان مرکزی یزد اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه روز یکشنبه ۳ مرداد ماه ۱۴۰۰، یک زندانی به نام بختیار سالمی، اهل هشترود در زندان شیروان اعدام شد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «بختیار دارای دو فرزند بود و از چهار سال پیش در زندان به‌سر میبرد. او بارها بر بی‌گناهیش اصرار کرده بود. شهروند دیگری که به ترکیه پناهنده شده، متهم اصلی بوده است.»

همزمان دو زندانی دیگر به نام های سهراب حیدری و امیر حیدری، با اتهامات مربوط به مواد مخدر در زندان مرکزی یزد اعدام شدند.

به گفته منابع آگاه، سهراب و امیر نسبت پسرعمویی با یکدیگر داشتند و با اتهام «حمل ۲۰۰ کیلوگرم شیشه» از چهار سال پیش در زندان به‌سر میبردند.

اجرای حکم این زندانیان تاکنون توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید