خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  شیوع کرونا در بند زنان زندان اوین؛ زینب همرنگ به مرخصی درمانی اعزام شد

شیوع کرونا در بند زنان زندان اوین؛ زینب همرنگ به مرخصی درمانی اعزام شد

خبرگزاری هرانا – زینب همرنگ سید بگلو، معلم بازنشسته، امروز سه شنبه ۲۹ تیرماه، از زندان اوین به مرخصی استعلاجی اعزام شد. پیشتر تست کرونای خانم همرنگ و تعدادی از زندانیان محبوس در بند زنان این زندان مثبت اعلام شده و تعدادی دیگر نیز با بروز علائم شدید کرونا به قرنطینه منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰، زینب همرنگ سید بگلو، معلم بازنشسته، از زندان اوین به مرخصی استعلاجی اعزام شد.

اعزام به مرخصی خانم همرنگ در پی تایید ابتلای وی به ویروس کرونا و شیوع ویروس کرونا در بند زنان زندان اوین صورت گرفته است.

همچنین در پی شیوع ویروس کرونا در بند زنان زندان اوین، سپیده کاشانی، عالیه مطلب زاده و زهرا جمالی، به دنبال مثبت شدن تست کرونا و وضعیت نامناسب جسمی به مرخصی اعزام شدند.

هرانا پیشتر طی گزارشی از مثبت اعلام شدن تست کرونای زینب همرنگ سید بگلو معلم بازنشسته و سپیده کاشانی فعال محیط زیست محبوس در زندان اوین، خبر داده بود.

زینب همرنگ شهریورماه ۹۹، در حین سفر در استان آذربایجان غربی بازداشت و پس از ۵ روز نگهداری در بازداشتگاه به قرنطینه بند زنان زندان اوین منتقل شد. وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به ۵ سال حبس، از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس و در مجموع به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. از این میزان با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس برای وی قابل اجرا خواهد بود.

وی روز شنبه ۱۵ شهریورماه ۱۳۹۹ جهت تحمل دوران محکومیت خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

زینب همرنگ سید بگلو، حدودا ۵۰ ساله، ساکن تهران و از اهالی شهرستان مغان واقع در استان اردبیل است.

لازم به ذکر است روز شنبه ۲۶ تیرماه، صدرا عبداللهی همسر عالیه مطلب زاده، عکاس و فعال حقوق زنان محبوس در بند زنان زندان اوین، با انتشار فایل صوتی از همسر خود از شیوع ویروس کرونا در این بند و عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان بیمار خبر داده بود.

خانم مطلب زاده در این فایل صوتی ضمن اشاره به شرایط نامناسب و غیر بهداشتی بند عنوان کرده بود؛ در پی شیوع ویروس کرونا در بند هرج و مرج ایجاد شده و نظافت انجام نمی شود. نگرانی ها از افزایش آمار ابتلا در این بند در کنار عدم رسیدگی پزشکی موجب بهم ریختن وضعیت روحی و روانی زندانیان شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید