خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  کوروش باقری از زندان تهران بزرگ آزاد شد

کوروش باقری از زندان تهران بزرگ آزاد شد

خبرگزاری هرانا – کوروش باقری، زندانی سیاسی، روز شنبه ۱۹ تیرماه، از زندان تهران بزرگ آزاد شد. آقای باقری دوران محکومیت ۲ ساله خود را در این زندان سپری می کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۰، کوروش باقری، زندانی سیاسی از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

آزادی این زندانی سیاسی پس از سپری کردن نزدیک به ۱ سال و شش ماه از دوران محکومیت ۲ ساله، با قرار گرفتن نام او در لیست آزادی های زودهنگام موسوم به “عفو” صورت گرفته است.

گفته می شود مدارک، تلفن همراه، گواهینامه و بیمه‌نامه خودروی وی با وجود پیگیری‌های مکرر تاکنون از سوی اطلاعات سپاه تحویل داده نشده و هر بار به بهانه‌های واهی به روز دیگری موکول می‌شود.

پیشتر علیرغم موافقت دادیار ناظر دادسرای اوین با اعزام این شهروند به مرخصی و تحمل ادامه محکومیت با پابند الکترونیک، واحد اجرای احکام شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهر ری به دلیل آنچه «نوع جرم ارتکابی» خوانده، با این اعزام مخالفت کرده بود.

کوروش باقری در تاریخ ۳۰ دیماه ۹۸ توسط ماموران اطلاعات سپاه در شهر ری بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد واقع در پادگانی در میدان قزوین منتقل شد. او پس از ۱۹ روز و اتمام مراحل بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای باقری در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۹۹، دومین جلسه در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۹۹ و جلسه سوم دادگاه در اوایل مردادماه ۹۹ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد.

وی نهایتا توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس از بابت اتهام توهین به رهبری برای وی قابل اجرا بود.

کوروش باقری متولد سال ۱۳۶۵ و دومین فرزند خانواده است. او یکی از سرپرستان خانواده خود بوده و به همین دلیل پس از بازداشت خانواده‌اش با مشکلات مالی مواجه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید