خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰, 2nd of August 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۴/۲۴ ساعت ۲۲:۵۲:۱۲

    خانه  > slide, زندانیان  >  با پایان ایام مرخصی؛ علی واثقی به زندان اردبیل بازگشت

با پایان ایام مرخصی؛ علی واثقی به زندان اردبیل بازگشت

خبرگزاری هرانا – امروز پنجشنبه ۲۴ تیرماه، علی واثقی، فعال ترک (آذربایجانی)، با پایان ایام مرخصی به زندان اردبیل بازگشت. آقای واثقی روز دوشنبه ۷ تیرماه، از این زندان به مرخصی اعزام شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز ۲۴ تیرماه ۱۴۰۰، علی واثقی، فعال ترک (آذربایجانی)، با پایان ایام مرخصی به زندان مرکزی اردبیل بازگشت.

آقای واثقی روز دوشنبه ۷ تیرماه، با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان اردبیل به مرخصی اعزام شده بود.

علی واثقی و بردارش رضا واثقی پیشتر در تاریخ ۲۱ خردادماه ۹۹، در محل کار خود همراه با ضرب و شتم بازداشت و در تاریخ ۲۷ خرداد همان سال با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند. محل کسب این شهروندان نیز روز پنج‌شنبه ۲۲ خردادماه ۹۹ توسط ماموران اداره اطلاعات مورد بازرسی قرار گرفت. در جریان این بازرسی تعدادی از وسایل شخصی و کامپیوتر آنان ضبط شد.

رضا و علی واثقی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی راد پیشتر به تربیت به ۲ و ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. از مصادیق صدور حکم علیه این شهروندان انتشار آثار ضرب و شتم نیروهای امنیتی بر روی بدنشان در فضای مجازی و همچنین نوشتن جمله «زنده باد قهرمانانی که در راه آزادی تلاش می‌کنند» در تلگرام رضا واثقی عنوان شده است.

نهایتا این حکم در مرحله تجدیدنظر توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست قاضی عتباتی و مستشاری سیدشاکر موسوی قدیر محمدی از بابت اتهامات مشارکت در تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور از طریق چاپ شب نامه و فعالیت تبلیغی علیه نظام برای رضا واثقی تایید و برای علی واثقی به ۲ سال حبس تعزیری تقیل یافت.

علی و رضا واثقی در آبان‌ماه ۹۹ پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اردبیل بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اردبیل منتقل شدند.

آقای واثقی و ۶ فعال ترک (آذربایجانی) دیگر روز یکشنبه ۲۳ خردادماه، در حمایت از عباس لسانی که در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و انتقال زندانیان جرائم خشن به بند زندانیان سیاسی اقدام به اعتصاب کرده است، دست به اعتصاب غذا زد و روز دوشنبه ۲۴ خرداد، با وعده مساعد مسئولان نسبت به رسیدگی به خواسته‌هایشان به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید